
Właśnie weszło w życie nowe prawo o zawodzie farmaceuty. Daje ono farmaceutom możliwość udzielania pacjentom porad dotyczących leków. Szkopuł w tym, że brakuje rozporządzeń.
Niektórzy farmaceuci pytają, czy w takim razie, mogą czy nie mogą udzielać świadczeń, a jeśli mogą to jakie. Zdanie są podzielone. Niektórzy prawnicy twierdzą, że bez rozporządzeń świadczenie opieki nie jest możliwe, inni wręcz przeciwnie.
Marcin Tomasik, adwokat, wspólnik w Kancelarii Tomasik Jaworski w rozmowie z portalem prawo.pl podaje, że on nie widzi powodu, by nie prowadzić konsultacji farmaceutycznych dotyczących czuwania nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.
Kolejny problem, jaki się pojawił, to brak ustalenia odpłatności za tę usługę. Taka odpłatność nie została uwzględniona w koszyku świadczeń gwarantowanych z NFZ.
Zdaniem mec. Tomasiku opieka farmaceutyczna, która jest świadczeniem zdrowotnym, nie musi być realizowana tylko ze środków publicznych, jak świadczenia gwarantowane. Może być tak, że część usług apteki mogą świadczyć bezpłatnie, a dla części określić cennik.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych