Farmaceuta pierwszego kontaktu

PRAWO

Autor: LJ, naszemiasto.pl/rynekaptek.pl   28-01-2011, 10:23

Pracownicy aptek zaopiekują się chorym prawie jak lekarz pierwszego kontaktu. Wszystko za sprawą opieki farmaceutycznej.

Opieka farmaceutyczna, skierowana głownie do osób przewlekle chorych. Podczas spotkania odbywającego się w osobnym pomieszczeniu aptecznym, farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentem, w ramach którego zbiera informacje dotyczące choroby, zażywanych leków i ich stosowania.

Głównie bowiem aptekarze mają za zadanie upewniać się, czy dany pacjent ma wiedzę, jak dany lek powinien być stosowany, z jakimi lekami nie powinien być łączony oraz w razie potrzeby edukować w tym zakresie.

O potrzebie konkurowania opieką farmaceutyczną przez apteki wspominało wielokrotnie również Ministerstwo Zdrowia. Jednak jak zwraca uwagę Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, nie każda apteka będzie w stanie świadczyć opiekę ze względów finansowych.

- Nawet jeśli zasady opieki farmaceutycznej zostaną uregulowane ustawowo, to na początku będzie generowała koszty. Na przykład konieczne będzie dodatkowe pomieszczenie, oprogramowanie, trzeba będzie zatrudnić pracowników.

Zła kondycja finansowa aptek, zwłaszcza indywidualnych, sprawia, że nie każda z nich będzie mogła pozwolić sobie na wprowadzenie opieki farmaceutycznej. Znowu okaże się, że jest to opcja dla wybrańców, dla aptek uprzywilejowanych, które bez problemu spełnią dodatkowe wymagania.

- Chciałbym, by opieka farmaceutyczna stanowiła wartość dodaną aptek, element wzmacniający ją ekonomicznie. W ten sposób państwo może poczynić oszczędności. Bez sformalizowanej opieki farmaceutycznej część leków jest wydawanych niepotrzebnie. Wystarczy spojrzeć na interakcje między lekami wypisywanymi na receptach – dodaje prezes Kucharewicz.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH