Federacja Kobiet przeciwko klauzuli sumienia dla farmaceutów

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-03-2011, 07:26

Federacja Kobiet przeciwko klauzuli sumienia dla farmaceutów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klauzula sumienia dla farmaceutów naruszałaby prawo pacjentek do swobodnego dostępu do środków antykoncepcyjnych - uważa Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Prawa do odmowy handlu tymi środkami domaga się część środowiska farmaceutów.

Na stronie internetowej www.sumienie-farm.pl Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zbiera podpisy pod petycją, aby farmaceuta mógł odmówić handlu środkami antykoncepcyjnymi w oparciu o klauzulę sumienia, a aptekarz nie musiał ich posiadać w swoim asortymencie.

Federacja Kobiet w oświadczeniu ocenia, że stosowanie klauzuli sumienia przez farmaceutów byłoby naruszeniem praw człowieka do decydowania o własnej prokreacji, naruszałoby także prawo pacjentów do korzystania z przysługującego im świadczenia medycznego – środków antykoncepcyjnych.

Federacja podkreśla, że takie ograniczenie może skutkować wzrostem liczby niechcianych ciąż, liczby nielegalnych aborcji. Może też doprowadzić do zwiększenia popytu na „podejrzane środki antykoncepcyjne” sprzedawane w internecie, a w konsekwencji stanowić zagrożenia dla życia kobiet.

Federacja zaznacza, że w 2001 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę dwójki farmaceutów, którzy domagali się prawa do odmowy wydania środków antykoncepcyjnych.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski uważa, że prawo do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem, zapisane m.in. w Kodeksie Etyki Aptekarza, nie jest przestrzegane.

„Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia” – podkreśla SFKP na swojej stronie internetowej.

Pod petycją farmaceutów domagających się przestrzegania klauzuli sumienia złożono do piątku (11marca) 7406 podpisów.

Prezes Izby Farmacja Polska Irena Rej powiedziała, że apteka ma obowiązek zapewnić dostęp do środków antykoncepcyjnych, z których część jest przecież wypisywana na receptę”. Dodała, że reguluje to Prawo farmaceutyczne.

– Jeśli apteka odmawia sprzedaży, może stracić koncesję – zaznaczyła Rej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH