Firmy farmaceutyczne będą składać raporty finansowe szefowi MON?

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   10-08-2017, 13:39

Firmy farmaceutyczne będą składać raporty finansowe szefowi MON? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firmy farmaceutyczne będą zobowiązane do przedstawiania Ministrowi Obrony Narodowej sprawozdań finansowanych, jak również będą musiały informować o ich potencjale obronnym – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło trzecią wersję ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa przez przedsiębiorców. Za strategiczne z punktu widzenia państwa uznano aż 15 branż, w tym m.in. firmy farmaceutyczne.

Według informacji gazety, przedsiębiorstwa z tych sektorów zostaną wpisane do specjalnego rejestru i będą musiały pomagać armii w czasie mobilizacji zarządzonej przez prezydenta. A w czasie wojny – udostępnić wojsku swoją infrastrukturę (np. telekomy) czy sprzęt (firmy motoryzacyjne).

W czasie pokoju będą miały także nowe obowiązki. Chodzi o art. 13 projektu ustawy, którego skasowania domagają się przedsiębiorcy. Przewiduje on, że co pół roku będą musieli raportować ministrowi o stanie finansowym swoich biznesów i ich potencjale obronnym. Do tego dojdzie konieczność uzyskiwania zgody od resortu na wiele komercyjnych działań.

Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Krajowa Izba Gospodarki Elektronicznej i Telekomunikacji wspólnie apelują, iż „przepis ten ingeruje w konstytucyjnie chronione wartości: swobodę działalności gospodarczej oraz prawo własności”.

- Wszystkie decyzje właścicielskie i biznesowe największych przedsiębiorców będą musiały być uzgadniane z właściwym ministrem, który de facto będzie mógł je zablokować. Uzyska on bezpośredni wpływ i narzędzie nacisku na istotne z punktu widzenia strategicznego spółki w kraju - wskazują.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH