Francja: bezpłatna antykoncepcja sposobem na niechciane ciąże

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2011, 14:07

Francja: bezpłatna antykoncepcja sposobem na niechciane ciąże Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Licealiści w regionie Paryża mogą od tego tygodnia korzystać z bezpłatnej i anonimowej antykoncepcji dzięki dystrybucji w szkołach specjalnych kuponów - podają francuskie media. To nowy pomysł na walkę z niechcianymi ciążami i aborcjami wśród nastolatek.

Jak pisze "Liberation", nowa inicjatywa władz regionu stołecznego Francji jest adresowana do blisko 160 tys. licealistów - dziewcząt i chłopców - z aglomeracji paryskiej.

Każdy z uczniów liceów będzie mógł od tej pory - jeśli tylko o to poprosi - otrzymać od szkolnej pielęgniarki zestaw kuponów, uprawniających do darmowego odebrania środków antykoncepcyjnych, w tym pigułek, spirali, czy implantów. Kupony te umożliwiają także bezpłatne wizyty u internisty, czy ginekologa oraz przeprowadzenie analiz medycznych, np. testów ciążowych.

Francuska prasa podkreśla, że pomysł rządzących w regionie paryskim (Ile-de-France) socjalistów ma zapobiec bardzo powszechnym wśród nastolatek zjawiskom niechcianych ciąż i aborcji. Według oficjalnych danych, ciążę usuwa rocznie ponad 13 tys. nieletnich Francuzek, w tym wiele 15- i 16-latek.

W 2009 r. bardzo podobny system antykoncepcyjnych kuponów dla licealistów wprowadził region południowo-zachodniej Francji - Poitou-Charentes, gdzie jego inicjatorką była przewodnicząca tego regionu, była kandydatka na prezydenta Segolene Royal. Zaproponowała ona wtedy upowszechnienie tej inicjatywy w szkołach, w całej Francji. Propozycję tę odrzuciła jednak wówczas rządząca centroprawica prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Nie wszystkim podoba się bezpłatna i anonimowa antykoncepcja w szkołach. Sprzeciwia się jej zbliżona do francuskiej centroprawicy Federacja Rodziców Uczniów Szkół Publicznych (PEEP).

Jej przedstawiciele uważają, że pomysł odsuwa rodziców od wpływu na decyzje o losie dzieci, gwarantując nastolatkom korzystanie z antykoncepcji bez wiedzy, ani konsultacji z ich opiekunami.

Obowiązujące od 2001 r. we Francji przepisy pozwalają na wydawanie osobom nieletnim środków antykoncepcyjnych bez zgody rodziców, ale - poza nielicznymi wyjątkami - nastolatki muszą za to płacić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH