Francuskie prawo dotyczące suplementów diety niezgodne z prawem unijnym - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C‑672/15. O sprawie pisze Monika Zagrajek z kancelarii DZP.
W wyroku Trybunał jasno zostało wskazał, iż w przypadku, gdy naukowa ocena ryzyka, która powinna poprzedzać ustalenie górnych bezpiecznych poziomów podlegających uwzględnieniu w szczególności w celu ustalenia maksymalnych ilości dokonywana jest wyłącznie na podstawie krajowych opinii naukowych, podczas gdy nowsze międzynarodowe opinie naukowe, przewidujące możliwość ustalenia wyższych progów, są również dostępne w momencie przyjęcia analizowanego środka, będzie stanowić naruszenie prawa.
Podsumowując, żeby wdrożyć w życie zakaz sprzedaży suplementu diety na podstawie art. 36 TFUE należy dysponować danymi opartymi na ocenie ryzyka stanowiącej, iż spożywając dany suplement diety istnieje realne ryzyko dla zdrowia publicznego. Oczywiście należy pamiętać, że naukowa ocena ryzyka przeprowadzana musi być w oparciu o wiarygodne i najnowsze międzynarodowe dane naukowe.
Więcej:
https://blog.dzp.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych