Francja: wznowienie procesu w sprawie skutków ubocznych po podaniu terapii hormonalnej

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   06-10-2010, 08:44

Sąd apelacyjny w Paryżu ponownie rozpatruje skargę rodzin dzieci, które zachorowały, gdy podano im hormony wzrostu z mózgów zmarłych.

120 cierpiących na karłowatość dzieci zmarło wskutek wątpliwej terapii hormonalnej, której zostały poddane między 1983 a 1985 rokiem, m.in. w paryskim Instytucie Pasteura.

Lekarze podawali im hormony wzrostu pobrane m.in. z przysadek mózgowych zmarłych z Bułgarii i Węgier. Większość próbek była skażona infekcyjnymi białkami wywołującymi śmiertelne choroby układu nerwowego, m.in. chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

W styczniu 2009 roku w pierwszej instancji siedmiu lekarzy i farmaceutów oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci zostało uniewinnionych. Sąd nie uznał argumentów prokuratury, że lekarze „oszukali” rodziców pacjentów, wmawiając im, że terapia jest bezpieczna, choć wiedzieli, że hormony są skażone. Teraz sąd apelacyjny musi rozstrzygnąć, czy słusznie.

Tym razem na ławie oskarżonych zasiadły jednak tylko dwie osoby: były szef laboratorium Instytutu Pasteura 88-letni Fernand Dray i 61-letnia emerytowana pediatra Elisabeth Mugnier. Pozostali oskarżeni zmarli lub nie mogą być ponownie sądzeni.

Rodziny ofiar złożyły też wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o określenie charakteru umowy pacjenta i lekarza. Chcą udowodnić, że personel medyczny działał z premedytacją.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH