Fronczak: przepraszamy aptekarzy

PRAWO

Autor: TVN CNBC Biznes, LJ/rynekaptek.pl   14-02-2011, 07:48

Fronczak: przepraszamy aptekarzy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia, który obecnie odpowiada za politykę lekową, przeprasza aptekarzy za sposób wydania rozporządzenia w sprawie leków recepturowych.

Apteki miały problemy z wyceną leków recepturowych po wejściu nowych przepisów. Rozporządzenie zostało wydane 26 lutego, po godzinie 14.00. Przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia.
 
Wiceminister wyjaśniał sytuację na antenie stacji TVN CNBC Biznes, dodając, że rozporządzenie z dnia 24 stycznia  było wcześniej konsultowane ze środowiskiem farmaceutów.

- Było do niego sporo uwag, od jesieni toczyła się dyskusja, w związku z tym środowisko aptekarskie poprzez izbę aptekarską było na bieżąco informowane o tym, że rozporządzenie jest na ukończeniu i lada dzień wejdzie w życie. W tym przypadku chodziło o czas, gdyż poprzednie rozporządzenie wygasło, a negocjacje nad nowym przeciągnęły się.

Wiceminister przypomniał, że nowe rozporządzenie miało poprawić obszar funkcjonowania leków recepturowych. - Zależało nam na tym, by ujednolicić przepisy i zlikwidować dowolność, która istniała pod działaniem poprzedniego rozporządzenia. Tzw. koszty wytwarzania leku recepturowego były liczone bardzo różnie. Jedni uważali, że kwota wymieniona w rozporządzeniu jest kwotą netto, inni że brutto. W efekcie te same leki o tym samym składzie były zgłaszane do refundacji NFZ w różnych cenach.

Jego zdaniem również sam problem wytwarzania leków recepturowych dotyczy tylko niektórych aptek. - W aptekach sprzedaje się głównie leki wyprodukowane w firmach farmaceutycznych. Ilość leków recepturowych jest niewielka i dotyczy głównie dużych aptek w dużych miastach. Małe apteki sporadycznie otrzymują do realizacji leki recepturowe.
 
Wiceminister przyznał jednak, że to nie zwalnia resortu zdrowia z przestrzegania litery prawa. – Przepraszamy aptekarzy za powstałe utrudnienia. Zrobimy wszystko, by nie zaskakiwać takimi sytuacjami.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH