GIF o przechowywaniu produktów leczniczych

PRAWO

Autor: GIF/rynekaptek.pl   24-05-2010, 08:32

GIF o przechowywaniu produktów leczniczych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z kierowanymi do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pytaniami dotyczącymi obowiązków związanych z przechowywaniem produktów leczniczych termolabilnych, GIF wydał 18 maja 2010 r. specjalny komunikat.

W komunikacie zamieszczonym 19 maja na stronie internetowej GIF czytamy m.in., że ustawowe przepisy nie uprawniają organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej do żądania od przedsiębiorców prowadzących apteki i punkty apteczne mapowania urządzeń chłodniczych znajdujących się na wyposażeniu tych placówek.

Natomiast konieczność tzw. mapowania urządzeń chłodniczych wynika z wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP - Good Manufacture Practice) i dotyczy działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania produktów leczniczych i ich importu.

Inspektorzy farmaceutyczni w toku kontroli przeprowadzanej w aptece lub punkcie aptecznym sprawdzają natomiast m.in. warunki przechowywania produktów leczniczych w urządzeniu chłodniczym będącym na wyposażeniu danej placówki. Kontrola ma na celu sprawdzenie czy zakres temperatur jest właściwy we wszystkich miejscach urządzenia, gdzie przechowywane są produkty lecznicze (np. na wszystkich jego półkach).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH