GIF zamyka hurtownie za nieprawidłowości przy obrocie lekami

PRAWO

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl   15-04-2011, 12:26

GIF zamyka hurtownie za nieprawidłowości przy obrocie lekami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o zamknięciu czterech hurtowni, które miały nielegalnie skupować od aptek m.in. leki przeciwzakrzepowe i zapobiegające odrzuceniu przeszczepów. Jak powiedziała PAP szefowa GIF Zofia Ulz, "to dopiero początek".

Według TVN24, hurtownie kupowały leki od aptek po zaniżonych cenach, a następnie sprzedawały je drożej za granicę.

- Apteki gromadziły bezprawnie leki i sprzedawały je do hurtowni, te nielegalnie je skupowały. Chodziło o leki ratujące życie - przeciwzakrzepowe, które stosuje się m.in. po zabiegach operacyjnych, przeciwastmatyczne, na epilepsję i leki stosowane, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepów. Według opinii konsultantów krajowych nie mogły być one zastępowane innymi lekami - powiedziała Zofia Ulz.

Jak poinformowała, do GIF od pewnego czasu wpływały niepokojące sygnały od pacjentów i lekarzy, z których wynikało, że w aptekach brakuje określonych leków. - Pytaliśmy o to wytwórców, producentów i według ich wyjaśnień, podaż zaspokajała popyt. Tymczasem dowiadywaliśmy się, że leków w aptekach nie ma - stwierdziła Ulz.

Nie odpowiedziała na pytanie, co działo się z lekami wykupowanymi przez hurtownie.

- Potrzebujemy czasu, by przeprowadzić kolejne kontrole. Niestety sądzę, że jest to dopiero początek - zaznaczyła szefowa GIF. Dodała, że jeśli będzie taka konieczność, inspektorat poinformuje o sprawie prokuraturę.

Afera - według Głównego Inspektora Farmaceutycznego - dotyczy na razie hurtowni znajdujących się na terenie województw: wielkopolskiego, podlaskiego i mazowieckiego.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH