GIS: narkotyki sprzedawane są w nowych formach

PRAWO

Autor: radio.katowice.pl/rynekaptek.pl   19-10-2017, 15:28

GIS: narkotyki sprzedawane są w nowych formach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tradycyjne narkotyki są w sposób łatwy i szybki zastępowane przez nowe narkotyki syntetyczne. Produkcja takich środków nie wymaga posiadania wysoko specjalistycznego sprzętu, a przynosi bardzo duże zyski – wyjaśnił Tomasz Białas, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi GIS.

Dyrektor Tomasz Białas wskazał na antenie Polskiego Radia Katowice, że od pewnego czasu na rynku pojawiają się nowe formy narkotyków, które ukrywają ich prawdziwe przeznaczenie. Na zagranicznych stronach internetowych narkotyki można kupić jako sole do kąpieli czy suplementy diety dla sportowców.

- Liquidy do e-papierosów niekoniecznie mogą zawierać nikotynę. Dostępne w nielegalnej sprzedaży są liquidy zawierające substancje imitujące marihuanę. Okazuje się, że takie substancje mogą się znaleźć także w markowych papierosach – powiedział.

Sytuacja jest na tyle poważna, że systematycznie wzrasta w Polsce liczba zatruć dopalaczami. Najgorzej w tym roku jest w województwie śląskim, gdzie przejęto ponad 8 tysięcy opakowań nielegalnych substancji. 

- W tym roku w naszym województwie odnotowano 1076 zatruć dopalaczami, co stawia nasz region na pierwszym miejscu w kategorii zatruć tymi środkami. W analogicznym okresie ubiegłego roku było 765 takich zatruć – wskazała Urszula Mendera – Bożek, Śląski Inspektor Sanitarny.

Zdaniem Inspektor, tak duża ilość zatruć wynika m.in. z tego, że jest grupa osób, do których nie ma możliwości dotarcia. Podała, że są to osoby w przedziale wiekowym 21-30 lat, zdarzają się nawet zatrucia u osób powyżej 60 roku życia. – Ciężko takim osobom przemówić do rozsądku – zaznaczyła.

Więcej: https://www.radio.katowice.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH