GIS: wyszczepialność ochronna dzieci na stałym, wysokim poziomie

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   20-07-2010, 13:23

GIS: wyszczepialność ochronna dzieci na stałym, wysokim poziomie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z analizy danych statystycznych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że wyszczepialność w Polsce nie spada.

– Realizacja szczepień ochronnych utrzymuje się na poziomie powyżej 90 procent. To jest ten poziom, który daje tzw. odporność zbiorowiskową. Stan uodpornienia populacji przekracza w podstawowych chorobach 95 procent – informuje portal rynekaptek.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Mandat za brak szczepienia
Rodzice przeciwni szczepionom swoich dzieci powinni być świadomi, że w ustawie o chorobach zakaźnych wykreślono kary za nieszczepienie dzieci, natomiast kodeks wykroczeń przewiduje za to grzywnę. Zniesiono więc wymóg ustawowy, natomiast utrzymano sankcję w formie mandatu karnego, za niewykonanie polecenia inspektora sanitarnego.

W praktyce, lekarz pediatra lub zoz zgłasza odmowę zaszczepienia dzieci, a pracownicy inspekcji starają się wyjaśnić sytaucję. W przypadku opornych rodziców wydawane są decyzje administracyjne z kodeksu wykroczeń za niewykonanie decyzji.

Z tego prawa inspekcja sanitarna czasami korzysta, mandaty są wydawane, a w sądach jest kilka spraw dotyczących odmowy jego przyjęcia.

Ruch antyszczepionkowy
Rzecznik GIS zwraca jednak na aktywność ruchów antyszczepionkowych: – Moda na te ruchy nasila się, na co trzeba patrzeć z pewnym niepokojem. Rodzice szukają informacji w internecie. Dla czytelnika, który nie ma właściwej wiedzy i nie może ocenić informacji krytycznie, mogą one wydawać się „atrakcyjne“.

Zdarza się też, że rodzice przeciwni szczepionom, zgłaszają się do lekarza po zaświadczenie dla dziecka, że jest np. uczulone na białko kurze, co zwalnia je z części szczepień.

Nie zapominajmy, że do przeciwników szczepień należą też lekarze. Także oni w pewnych sytuacjach mogą zostać ukarani za brak zaszczepienia. – Zgodnie z przepisami nowej ustawy o chorobach zakaźnych osoba, która nie udziela właściwych informacji o szczepieniach – w tym przypadku lekarz – też podlega karze grzywny – przypomina Jan Bondar.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH