Glifosat: trwa kampania na rzecz jego wycofania

PRAWO

Autor: agronews.com.pl/ rynekaptek.pl   25-10-2017, 14:04

Glifosat: trwa kampania na rzecz jego wycofania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet Środowiska i Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, żeby przedłużyć zgodę na stosowanie glifosatu o kolejne 10 lat. Europosłowie chcą całkowitego zakazu stosowania substancji od grudnia 2020.

Glifosat miałby zostać zakazany w gospodarstwach domowych i w rolnictwie. W miejsce herbicydów opartych o substancję rolnicy mieliby stosować alternatywne metody odchwaszczania, jak chociażby integrowaną ochronę roślin.

Od wielu miesięcy w Brukseli toczy się dyskusja dotycząca przedłużenia zgody na stosowanie glifosatu w środkach ochrony roślin. Przeciwnicy tej substancji przypisują jej właściwości kancerogenne.

Zdaniem Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) glifosat nie jest substancją rakotwórczą, mutagenną ani toksyczną dla rozrodczości.

Jednak europosłowie uważają, że glifosat powinien być całkowicie zakazany w krajach unijnych od 15 grudnia 2020 roku. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 39 członków Komitetu Środowiska i Zdrowia Publicznego PE, a 9 było przeciw.

O jego wycofanie apelują również sami obywatele. W niecały rok mieszkańcy krajów UE zebrali ponad milion podpisów pod wnioskiem o zakaz stosowania tej substancji. Zostanie on przedstawiony w PE w listopadzie tego roku.

Póki co glifosat w krajach unijnych można stosować do końca tego roku. W maju Komisja Europejska zaproponowała odnowienie licencji na jego stosowanie na kolejnych 10 lat.

Więcej: http://www.agronews.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH