Grecja: demonstrują farmaceuci i lekarze

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-02-2011, 08:01

Grecja: demonstrują farmaceuci i lekarze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze i farmaceuci strajkowali, demonstrując pod parlamentem przeciwko planowanym cięciom w służbie zdrowia. Doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu pieprzowego.

Grecja wydaje rocznie 25 mld euro, czyli ok. 10 procent PKB, na ochronę zdrowia, lecz plagą tego sektora są nieuzasadnione wydatki i korupcja.

W ramach oszczędności wymaganych przez międzynarodowe instytucje finansowe, które pożyczyły Grecji pieniądze, parlament miał przyjąć 9 lutego (środa) ustawę, która zakłada ściślejszy nadzór nad wydatkami państwowej służby zdrowia. Inna ustawa ma zliberalizować dostęp do różnych zawodów, w których obowiązują licencje – czyli obejmie m.in. farmaceutów i prawników.

Władze są zdania, że rozszerzenie kręgu osób, które będą mogły pracować w tzw. zamkniętych zawodach, pozwoli obniżyć koszty różnych usług i zwiększyć zatrudnienie, m.in. wśród osób młodych.

Od ubiegłego tygodnia 100 lekarzy okupuje ministerstwo zdrowia w Atenach. W czasie demonstracji, która odbyła się 9 lutego br. doszło do przepychanek pomiędzy demonstrantami a policją, która, aby rozproszyć tłum, użyła gazu pieprzowego.

W bieżącym tygodniu w proteście przeciwko kolejnym planom oszczędnościowym strajkują oprócz lekarzy i farmaceutów także prawnicy, nauczyciele i pracownicy transportu miejskiego.

Pod koniec grudnia parlament Grecji przyjął budżet na rok 2011, który przewiduje drakońskie oszczędności i podnoszenie podatków. Przyjęcie programu oszczędnościowego było warunkiem otrzymania od MFW i UE pakietu ratunkowego w wysokości 110 mld euro, rozłożonego na trzy lata.

Bez tej pomocy Grecji groziłaby niewypłacalność. Socjalistyczny grecki rząd obniżył płace w sektorze państwowym, zamroził emerytury, podniósł podatki i rozpoczął reformy, aby uczynić gospodarkę bardziej konkurencyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH