Grzegorz Kucharewicz: za wszystkie promocje leków płaci NFZ

PRAWO

Autor: TVN CNBC/rynekaptek.pl   01-03-2011, 12:20

Grzegorz Kucharewicz: za wszystkie promocje leków płaci NFZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mamy proces konsolidacji rynku aptecznego i jak nie zmienią się przepisy, apteki indywidualne skazane będą na porażkę.

- Obecnie rynek nie polega kontroli i na tym rynku gra się ceną leku, promocjami, i dlatego następuje niekontrolowany naszym zdaniem wzrost konsumpcji leków. To nie jest dobre zjawisko – ocenia dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

- Jesteśmy jednym z czterech państw, obok Litwy, Węgier i Irlandii, gdzie ceny leków i marże na leki nie są stałe. W pozostałych państwach Unii Europejskiej pilnuje się pieniędzy przeznaczanych na refundację.

Zdaniem prezesa NIA, obecnie trwa walka właścicieli sieci aptek o rynek i doprowadzenie do likwidacji aptek indywidualnych.

- Brak przepisów regulujących rynek, marża urzędowa i rabatowanie premiują sieci. Apteki, nazywane przez nas drenażowymi, dostają od producentów rabaty do wysokości 60-70 procent. To nie jest sytuacja pożądana na rynku. Za te promocje płaci NFZ – mówi prezes Kucharewicz i dodaje:

- Po wejściu zmian w ustawie refundacyjnej, sytuacja zracjonalizuje się. Już teraz do utylizacji trafiają nieotwarte opakowania drogich, refundowanych leków kupionych za grosze na zapas.

Źródło: TVN CNBC
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH