
Nakazuje się zapewnienie realnej dostępności aptek, czyli wskazanie aptek, które będą otwarte w porze nocnej. Za niewystarczające uznaje się w szczególności wyznaczanie dyżurów "pod telefonem" - napisali samorządowcy woj. lubuskiego w stanowisku.
Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego wydał stanowisko (pełna treść w załączniku) w sprawie braku realizacji uchwał dotyczących rozkładu godzin pracy aptek przez podmioty prowadzące apteki.
"Praktyka orzecznicza, zarówno organów nadzoru, jak i wojewódzkich sądów administracyjnych, dokonując wykładni przepisów prawa farmaceutycznego wytyczyła wyraźny kierunek w zakresie ustalania dostępności świadczeń, w szczególności w porze nocnej. Nakazuje się bowiem zapewnienie realnej dostępności aptek, czyli wskazanie aptek, które będą otwarte w porze nocnej. Za niewystarczające uznaje się w szczególności wyznaczanie dyżurów "pod telefonem" - napisano w stanowisku.
Dalej samorządowcy zauważają, że jednak w praktyce uchwały w sprawie rozkładu godzin aptek pozostają martwym prawem, a przyjęte przez rady powiatów harmonogramy nie są przestrzegane.
- Niekiedy właściciele aptek wyraźnie oświadczają, że nie będą ich przestrzegać, powołując się głównie na względy ekonomiczne i brak realnych potrzeb ze strony mieszkańców, przy czym należy zauważyć, że tym argumentom nierzadko nie można odmówić słuszności - przyznają samorządowcy.
Proponują podjęcie inicjatywy mającej na celu zmianę przepisów prawa farmaceutycznego, które pozwoliłoby na wprowadzenie "bardziej elastycznych sposobów zapewnienia dostępności, a z drugiej wprowadzenie mechanizmów pozwalających na egzekwowanie aktów prawa miejscowego.
Niedawno podobne stanowisko przyjęli samorządowcy z województwa łódzkiego.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych