Harmonogramy pozostają martwym prawem

PRAWO

Autor: zpp.pl/ rynekaptek.pl   20-07-2017, 09:46

Harmonogramy pozostają martwym prawem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nakazuje się zapewnienie realnej dostępności aptek, czyli wskazanie aptek, które będą otwarte w porze nocnej. Za niewystarczające uznaje się w szczególności wyznaczanie dyżurów "pod telefonem" - napisali samorządowcy woj. lubuskiego w stanowisku.

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego wydał stanowisko (pełna treść w załączniku) w sprawie braku realizacji uchwał dotyczących rozkładu godzin pracy aptek przez podmioty prowadzące apteki.

"Praktyka orzecznicza, zarówno organów nadzoru, jak i wojewódzkich sądów administracyjnych, dokonując wykładni przepisów prawa farmaceutycznego wytyczyła wyraźny kierunek w zakresie ustalania dostępności świadczeń, w szczególności w porze nocnej. Nakazuje się bowiem zapewnienie realnej dostępności aptek, czyli wskazanie aptek, które będą otwarte w porze nocnej. Za niewystarczające uznaje się w szczególności wyznaczanie dyżurów "pod telefonem" - napisano w stanowisku.

Dalej samorządowcy zauważają, że jednak w praktyce uchwały w sprawie rozkładu godzin aptek pozostają martwym prawem, a przyjęte przez rady powiatów harmonogramy nie są przestrzegane.

- Niekiedy właściciele aptek wyraźnie oświadczają, że nie będą ich przestrzegać, powołując się głównie na względy ekonomiczne i brak realnych potrzeb ze strony mieszkańców, przy czym należy zauważyć, że tym argumentom nierzadko nie można odmówić słuszności - przyznają samorządowcy.

Proponują podjęcie inicjatywy mającej na celu zmianę przepisów prawa farmaceutycznego, które pozwoliłoby na wprowadzenie "bardziej elastycznych sposobów zapewnienia dostępności, a z drugiej wprowadzenie mechanizmów pozwalających na egzekwowanie aktów prawa miejscowego.

Niedawno podobne stanowisko przyjęli samorządowcy z województwa łódzkiego.


Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH