HFPC interweniuje ws. więźnia chorego na schizofrenię

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   02-08-2017, 14:22

HFPC interweniuje ws. więźnia chorego na schizofrenię Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Helsińska Fundacja Praw Człowieka podjęła interwencję w sprawie mężczyzny, który od lat choruje na schizofrenię, a został tymczasowo osadzony w areszcie, gdzie nie jest poddawany skutecznej terapii.

Mężczyzna choruje na schizofrenię paranoidalną oraz posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Został tymczasowo aresztowany pod koniec lutego 2017 roku. Z listów, które otrzymała HFPC od więźnia wynika, że jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Odmówił jednak przyjmowania leków, które w jego ocenie są „zatrute”. To spowodowało przeniesienie chorego na oddział psychiatryczny jednostki penitencjarnej.

HFPC wniosła w jego imieniu skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w której wskazano, że „leczenie schizofrenii paranoidalnej ma charakter kompleksowy i powinno obejmować nie tylko farmakoterapię, ale również psychoedukację, psychoterapię, terapię zajęciową i inne formy terapii. Leczenie jest długotrwałe i trwa najczęściej do końca życia".

- W naszej ocenie, patrząc na to jak powinien wyglądać proces leczenia schizofrenii, zapewnienie właściwej opieki medycznej mężczyźnie w warunkach tymczasowego aresztowania należy uznać za niemożliwe – informuje Adam Klepczyński, prawnik HFPC.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH