Hurtownia eksportowała deficytowe leki. Sąd nie dostrzegł przesłanek do cofnięcia zezwolenia

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   06-07-2017, 08:01

Hurtownia eksportowała deficytowe leki. Sąd nie dostrzegł przesłanek do cofnięcia zezwolenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, która zajmowała się eksportem leków z Polski. Dlaczego?

Sprawa dotyczy spółki, która została utworzona w celu pozyskiwania towarów farmaceutycznych na terytorium RP (nie w celu samodzielnego handlu towarami farmaceutycznymi), a następnie zawarła umowę komisu z inną spółką, prowadzącą hurtownię farmaceutyczną. Była spółką zależną od tego komitenta i dla niego pozyskiwała leki na receptę, w większości podlegające w Polsce refundacji i zaliczane do grupy leków deficytowych.

Były to m.in. insuliny: Novomix, NovoRapid, Apidra Solostar oraz Insulatard, a ich sprzedaż następowała wyłącznie na rynek litewski do hurtowni farmaceutycznej komitenta. Żadna z insulin nie została sprzedana z hurtowni na rynek krajowy, tzn. w celu zaopatrzenia pacjentów w Polsce. W okresie objętym kontrolą hurtownia zaopatrywała wyłącznie trzy apteki ogólnodostępne w ograniczonym zakresie asortymentowym; obroty z tymi aptekami stanowiły jedynie 0,13% ogólnych obrotów hurtowni.

W efekcie, o ile od 19 maja do 7 listopada 2014 roku wartość sprzedaży do polskich aptek wyniosła 36 838 zł brutto, do podmiotów zagranicznych w tym okresie sprzedano produktów leczniczych na łączną kwotę 19 621 522 zł brutto.

Na niektórych fakturach zakupu ujawniono napisy: "Leki przeznaczone na export", co wskazuje, że z założenia produkty lecznicze dostarczane na podstawie tych dokumentów nie są przeznaczone dla polskiego pacjenta.

Clexane, Neulasta, Xarelto...
To musiało wzbudzić reakcję GIF, który zawiadomił spółkę o wszczęciu postępowania w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej wskazując, iż postępowanie zostało wszczęte z uwagi na istotne przesłanki świadczące o tym, iż spółka - prowadząc hurtownię farmaceutyczną, narusza obowiązek realizacji zapotrzebowań pacjentów na refundowane produkty lecznicze.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH