Ile narkotyku może być na własny użytek

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   08-09-2010, 16:46

Ile narkotyku może być na własny użytek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie projektowane przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dopuszczają posiadanie narkotyków na własny użytek.

Rządowy projekt ustawy zezwala na posiadanie nieznacznej ilości narkotyku, jako przesłanki do umorzenia postępowania prokuratorskiego. Przygotowywana ustawa nie precyzuje jednak, w jakiej ilości.

Ponieważ ustawodawca nie określa jednoznacznie o jakich ilościach jest mowa, Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej chce określenia tabeli legalnych dawek. Według autorów rządowego projektu, taka tabela jest niepotrzebna.

– Kierunek zmian w Ustawie proponowany przez rząd jest właściwy, jednak rekomendujemy uzupełnienie, by planowane rozwiązanie legislacyjne stało się efektywne w praktyce – mówi Agnieszka Sieniawska, prawniczka i koordynatorka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych:

– Naszą rekomendacją jest, by do nowelizowanej ustawy zostały stworzone tabele granicznych wartości posiadanych narkotyków – idąc w ten sposób wzorem innych krajów Unii Europejskiej – dodaje.

Przedstawiciele Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej przytaczają informacje, że rząd portugalski w 2001 zdekryminalizował
używanie i posiadanie heroiny, kokainy, marihuany, LSD i innych nielegalnych narkotyków; w Niemczech, w zależności od landów), ilość dopuszczalnego posiadania ilości marihuany wynosi do 30 gram. W Austrii do 20 gram czystego THC, 3 gram heroiny czy 15 gram kokainy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH