Imienna karta rabatowa jest korzyścią dla klienta?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   09-05-2011, 06:27

Imienna karta rabatowa jest korzyścią dla klienta?

Programy lojalnościowe rozwijają się z powodzeniem od kilku lat. Od pewnego czasu partnerem programów są także instytucje finansowe. Jeden z takich projektów spotkał się z ostrą reakcją środowiska aptekarskiego.

Bank PKO BP wspólnie z Apteką Dbam o Zdrowie wprowadził nową ofertę. Program 60+ oferuje klientom do 1000 zł dofinansowania na leki wydawane na receptę, do wykorzystania w ciągu roku. Specjalną kartę otrzymuje każdy posiadacz Konta Pogodnego, który ukończył 60 lat. Kartę realizować można jedynie w aptekach Dbam o Zdrowie.

Bojkot banku
Jest to program banku, który wydaje swoim klientom imienną kartę rabatową. Jak reklamują go sami twórcy, z karty „można skorzystać w ponad 1200 aptekach DOZ na terenie całego kraju. Zniżki wynoszą nawet do 99% ceny leków wydawanych na receptę“.

Jak wyjaśniają nam instytucje zaangażowane w projekt, „programem objęte są wszystkie leki wydawane na receptę, czyli zarówno leki refundowane jak i leki pełnopłatne. Program jest dedykowany dla osób w wieku 60 lat i więcej, które relatywnie często muszą korzystać z produktów farmaceutycznych w tym w szczególnie z leków wydawanych na receptę. Stąd w programie znajdują się właśnie te leki“.

Reakcja części środowiska aptekarskiego zawarta jest w komunikacie Stanisława Piechuli, prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej:

- Bank PKO BP kieruje pacjentów do aptek DOZowskich. Warto się zastanowić, czy mieć konto w banku, który robi aptece nieDOZowskiej konkurencję. Wśród osób korzystających z tej oferty mogą być Wasi pacjenci. Jeżeli posiadacie Państwo konto w Banku PKO BP i nie należycie do grupy aptek Dbam o Zdrowie, warto się zastanowić, jaki bank wspierać i gdzie mieć swoje konto – stwierdza Stanisław Piechula.

Korzyści niewymienione

Innym problemem związanym z opisanym programem jest kwestia jego legalności po wejściu w życie ustawy o refunadcji leków. Mimo, że jest to oficjalnie program banku, polega na udzieleniu rabatu na leki refundowane przez aptekę.

Upusty, rabaty, bonifikaty, pakiety i uczestnictwa w programach lojalnościowych są w art. 48 ust 3 wyraźnie zabronione. Czy imienne karty rabatowe mogą być zakwalifikowane do kategorii „innych niewymienionych z nazw korzyści“?

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH