Imienna karta rabatowa jest korzyścią dla klienta?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   09-05-2011, 06:27

Imienna karta rabatowa jest korzyścią dla klienta?

Programy lojalnościowe rozwijają się z powodzeniem od kilku lat. Od pewnego czasu partnerem programów są także instytucje finansowe. Jeden z takich projektów spotkał się z ostrą reakcją środowiska aptekarskiego.

Bank PKO BP wspólnie z Apteką Dbam o Zdrowie wprowadził nową ofertę. Program 60+ oferuje klientom do 1000 zł dofinansowania na leki wydawane na receptę, do wykorzystania w ciągu roku. Specjalną kartę otrzymuje każdy posiadacz Konta Pogodnego, który ukończył 60 lat. Kartę realizować można jedynie w aptekach Dbam o Zdrowie.

Bojkot banku
Jest to program banku, który wydaje swoim klientom imienną kartę rabatową. Jak reklamują go sami twórcy, z karty „można skorzystać w ponad 1200 aptekach DOZ na terenie całego kraju. Zniżki wynoszą nawet do 99% ceny leków wydawanych na receptę“.

Jak wyjaśniają nam instytucje zaangażowane w projekt, „programem objęte są wszystkie leki wydawane na receptę, czyli zarówno leki refundowane jak i leki pełnopłatne. Program jest dedykowany dla osób w wieku 60 lat i więcej, które relatywnie często muszą korzystać z produktów farmaceutycznych w tym w szczególnie z leków wydawanych na receptę. Stąd w programie znajdują się właśnie te leki“.

Reakcja części środowiska aptekarskiego zawarta jest w komunikacie Stanisława Piechuli, prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej:

- Bank PKO BP kieruje pacjentów do aptek DOZowskich. Warto się zastanowić, czy mieć konto w banku, który robi aptece nieDOZowskiej konkurencję. Wśród osób korzystających z tej oferty mogą być Wasi pacjenci. Jeżeli posiadacie Państwo konto w Banku PKO BP i nie należycie do grupy aptek Dbam o Zdrowie, warto się zastanowić, jaki bank wspierać i gdzie mieć swoje konto – stwierdza Stanisław Piechula.

Korzyści niewymienione

Innym problemem związanym z opisanym programem jest kwestia jego legalności po wejściu w życie ustawy o refunadcji leków. Mimo, że jest to oficjalnie program banku, polega na udzieleniu rabatu na leki refundowane przez aptekę.

Upusty, rabaty, bonifikaty, pakiety i uczestnictwa w programach lojalnościowych są w art. 48 ust 3 wyraźnie zabronione. Czy imienne karty rabatowe mogą być zakwalifikowane do kategorii „innych niewymienionych z nazw korzyści“?

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH