IMS: bez rabatów najsłabsze apteki upadną

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita, LJ/rynekaptek.pl   22-11-2010, 08:41

IMS: bez rabatów najsłabsze apteki upadną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli nowe prawo dotyczące handlu lekami refundowanymi wejdzie w życie, z rynku może zniknąć blisko 20 proc. aptek, które dziś są najbardziej zadłużone - twierdzą eksperci IMS Health.

Według danych Centrum Finansowo-Księgowego Dziesięcina, które współpracuje z ok. 500 aptekami, zaledwie 20 proc. placówek może się poszczycić własnością całego towaru w aptece informuje dziennik Rzeczpospolita.

W najgorszej sytuacji jest około 20 proc., które nie ma nic swojego - w całości kredytują je hurtownie. Gdyby jednego dnia hurtownicy zażądali zwrotu pieniędzy, musiałyby się zadłużyć, żeby ich spłacić. Zapewne nie wszystkie wytrzymałyby taką sytuację.

Szacuje się, że hurtownia uzyskuje od producenta ok. 3,5 proc. rabatu na zakupione leki refundowane. Sprzedając je aptekom, pobiera 8,91 proc. marży, ale udziela też rabatu aptekom - szacunkowo 7,5 proc. To daje jej w ostatecznym rozrachunku marżę na poziomie ok. 5 proc., a po odliczeniu kosztów blisko 1 proc. Wydawać by się mogło, że likwidacja rabatów i obniżka marży do 5 proc. praktycznie nie zaszkodzi hurtownikom. Ale tylko bezpośrednio. Bo marża uzyskiwana przez apteki skurczy się z obecnych 18,8 proc. do ok. 13,5 proc.


Zdaniem ekspertów IMS Health, największym zagrożeniem będą apteki słabo zarządzane lub zlokalizowane w silnie konkurencyjnym otoczeniu. Żaden z hurtowników nie ma pełnej wiedzy o nich i nie może w całości kontrolować sytuacji. Bankructwo najbardziej zadłużonych aptek to najgorszy scenariusz.

Zdaniem farmaceutów spadek obrotu aptek i ich rentowności spowoduje proponowane przez resort zdrowi obniżenie marży. W efekcie już teraz zadłużone placówki będą upadać i znikać z rynku. - To z kolei odbije się niekorzystnie na hurtowniach i na pacjentach – mówił Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, podczas VI Forum Rynku Zdrowia.

Prezes Kucharewicz podkreślał, że w najtrudniejszej sytuacji znajdą się średnie i małe apteki, prowadzone w małych miejscowościach i na wsiach. - To apteki indywidualne. Analizy pokazują, że 20-40 proc. aptek ma problemy na rynku. W ubiegłym roku
firma Dziesięcina, specjalizująca się w rozliczeniach podatkowych aptek przedstawiła dane, że 44 proc. aptek ma majątek wartości zerowej lub poniżej zero.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH