INFARMA obawia się o przyszłość decyzji refundacyjnych

PRAWO

Autor: INFARMA/rynekaptek.pl   15-11-2017, 12:12

INFARMA obawia się o przyszłość decyzji refundacyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa regulacja będzie stanowić poważną przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości i może negatywnie wpłynąć na realizację celów instrumentu dzielenia ryzyka - wskazuje INFARMA w uwagach do projektu ustawy o jawności życia publicznego.

W związku z konsultacjami publicznymi projektu ustawy o jawności życia publicznego, IMFARMA zwraca uwagę na konsekwencje zaproponowanych zmian w odniesieniu do ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Jak wskazuje Związek w piśmie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w projekcie zaproponowano rozwiązanie polegające na tym, że ograniczenie prawa dostępu do informacji publicznej z uwagi na ochronę prywatności osoby fizycznej bądź tajemnicę przedsiębiorcy ma nie dotyczyć postępowań administracyjnych.

- To oznacza, że w szczególności ujawnieniu jako informacja publiczna podlegać będą w całości i bez ograniczeń decyzje administracyjne wydawane w takich postępowaniach – pisze.

Jak wyjaśnia INFARMA, na podstawie art.11 ust. 1 o refundacji wydawane są decyzje o objęciu refundacją i ustalanie urzędowej ceny zbytu leków. Załącznikiem tej decyzji może być tzw. instrument dzielenia ryzyka, negocjowany przez wnioskodawcę z Komisją Europejską w ramach postępowania refundacyjnego oraz akceptowany przez Ministra Zdrowia jako element decyzji refundacyjnej.

- Celem instrumentu dzielenia ryzyka jest zwiększenie dostępności do leków lub obniżenie wydatków płatnika publicznego na ten cel. Indywidualne ustalenia każdego z wnioskodawców z Ministrem Zdrowia w tym zakresie zawierają informacje, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa – wskazują Pracodawcy.

Przypominają, że obecnie poufność instrumentów dzielenia ryzyka jest zastrzegana przez wnioskodawców jako tajemnica przedsiębiorstwa. – W przypadku jeśli powyższa propozycja legislacyjna zostanie przyjęta, będzie to stanowić poważną przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości, co może negatywnie wpłynąć na realizację ww. celów instrumentu dzielenia ryzyka, ustalonych z Ministrem Zdrowia w zaufaniu utrzymania ich w poufności jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

INFARMA w piśmie proponuje zmianę art. 8 ust. 2 pkt 3 Projektu lub wprowadzenie jasno wyrażonego wyjątku dla instrumentów dzielenia ryzyka w rozumieniu ustawy refundacyjnej.

Więcej: https://www.infarma.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH