Informacja o e-recepcie w aplikacji mobilnej? Farmaceuci sceptycznie o nowej propozycji

PRAWO

Autor: Sejm, TT/rynekaptek.pl   14-07-2020, 12:55

Informacja o e-recepcie w aplikacji mobilnej? Farmaceuci sceptycznie o nowej propozycji Użytkownicy aplikacji mobilnych mieliby dostęp do informacji o wystawionej e-recepcie (Fot. Pixabay)

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby pacjent mógł otrzymywać informacje o wystawionej e-recepcie poprzez dostęp do aplikacji mobilnych - także tych komercyjnych. Farmaceuci zauważają jednak niebezpieczeństwa wynikające z dodatkowego kanału przepływu danych.

W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, który wpłynął do Sejmu 10 lipca br. znalazły się zmiany dotyczące m.in. e-recept.

Rząd proponuje rozszerzenie katalogu kanałów komunikacji (jako art. 96b ust. 2b–2d), w ramach których pacjent może otrzymać uproszczoną informację o recepcie wystawionej w postaci elektronicznej, przez dodanie możliwości przekazywania informacji o wystawionej recepcie do aplikacji mobilnych.

"Rozwój nowych technologii umożliwia w chwili obecnej poszerzanie kanałów komunikacji z pacjentem. Przedmiotowy sposób komunikacji stosowany byłby na żądanie pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta(IKP). W takim przypadku, pacjent nie otrzymywałby już analogicznych wiadomości SMS." - podano w uzasadnieniu.

Sposób dostarczenia informacji ma być wynikiem decyzji pacjenta, w jaki sposób chce otrzymywać powiadomienia o wystawionej recepcie. Jednocześnie wiadomości SMS również mają nie być wysyłane w każdym przypadku, lecz na wyraźne żądanie pacjenta. W trakcie wymiany danych miedzy aplikacją a systemem ma zostać zapewnione bezpieczeństwo przesyłania tych danych.

Warunki i sposób korzystania z takich aplikacji mobilnych z uwagi na szybki rozwój nowych technologii mają zostać określone w rozporządzeniu wydanym przez ministra zdrowia.

W chwili obecnej podanie tych danych w innej uzgodnionej z pacjentem postaci ma miejsce wyłącznie w przypadku udzielania świadczenia w miejscu wezwania oraz w przypadku dokonywania badań za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności i braku możliwości przekazania wydruku.

Jak wskazano, utrzymanie tego ograniczenia nie jest już zasadne. Pacjenci często nie chcą otrzymywać wydruku, potrzebują natomiast otrzymać kod dostępu w inny sposób uzgodniony z osobą wystawiającą receptę.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH