Inspekcji nie podobały się napisy „Mówimy po litewsku" na szybie apteki

PRAWO

Autor: zdrowie.abc.com.pl/rynekaptek.pl   03-11-2017, 09:27

Inspekcji nie podobały się napisy „Mówimy po litewsku" na szybie apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wykładnia przepisu art. 94a ust. 1 ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, który stanowi, że zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności, rodzi liczne spory interpretacyjne - ocenia Marek Redecki, radca prawny.

Analiza orzecznictwa sądów administracyjnych, a zwłaszcza decyzji wydawanych przez organy nadzoru farmaceutycznego prowadzi do wniosku, iż zakaz reklamy jest rozumiany bardzo restrykcyjnie, w sposób ograniczający de facto jakiekolwiek formy nie tylko reklamy, a wręcz promocji i jakichkolwiek innych form aktywności marketingowej aptek.

W systemie prawa polskiego brak jest jednej powszechnie obowiązującej definicji legalnej reklamy. Najczęściej powoływana definicja legalna znajduje się w art. 4 pkt 17 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1414), zgodnie z którą reklamą jest przekaz handlowy, pochodzący od podmiotu publicznego lub prywatnego, w związku z jego działalnością gospodarczą lub zawodową, zmierzający do promocji sprzedaży lub odpłatnego korzystania z towarów lub usług; reklamą jest także autopromocja.

W art. 94a ust. 1 zdanie drugie PF ustawodawca jednoznacznie wskazał jakie działania nie stanowią reklamy wskazując, iż „nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego”. Dokonując wykładni a contrario ww. przepisu należałoby dojść do wniosku, że wszelkie inne działania stanowią reklamę, a w konsekwencji są zakazane przez normą zawartą w zdaniu pierwszym tego przepisu. Takie ujęcie normatywne zakazu reklamy aptek nie pozostawia żadnej przestrzeni interpretacyjnej. Nie sposób zatem nie dostrzec, iż zamiarem ustawodawcy było wyeliminowanie wszelkich form reklamy aptek poza informacją o lokalizacji i godzinach pracy.

To prowadzi do wniosku, iż poza oczywistym zakazem działań promocyjnych apteki nie mogą również uczestniczyć w programach lojalnościowych, takich jak na przykład Karta Seniora czy Karta Dużej Rodziny. 

Poza przedstawionym spójnym stanowiskiem Inspekcji Farmaceutycznej oraz wyrokami sądów administracyjnych w zakresie restrykcyjnej wykładni art. 94a PF zakazującego jakąkolwiek reklamę aptek również przez uczestnictwo w programach typu „Karta Seniora” czy „Karta Dużej Rodziny”, pojawiają się głosy krytyczne samorządu aptekarskiego oraz przedstawicieli doktryny.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH