Inspektorat farmaceutyczny o dostępie niepełnosprawnych do aptek

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   14-12-2010, 11:15

Inspektorat farmaceutyczny o dostępie niepełnosprawnych do aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach uważa, że zawarte w artykule stwierdzenie Krystiana Szulca, radcy prawnego Śląskiej Izby Aptekarskiej, na temat dostępu do aptek osób niepełnosprawnych, może wprowadzać w błąd aptekarzy.

Chodzi o tekst dotyczący wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 czerwca 2009 roku (sygn. II GSK 1062/08) stwierdził jednoznacznie, że „regulacja w sferze stosunków administracyjno-prawnych nie zawsze wymaga wydania aktu administracyjnego, lecz może również nastąpić bezpośrednio z mocy ustawy”.

„Taka właśnie sytuacja zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego zachodzi w rozpoznawanej
sprawie, w której obowiązek powstaje bezpośrednio z mocy prawa i nie wymaga konkretyzacji w drodze wydania decyzji. W tego rodzaju przypadkach wydawanie decyzji jest nie tylko zbędne, lecz także brak jest materialnoprawnej podstawy do jej wydania” – brzmi stanowisko śląskiego inspektoray farmaceutycznego.

Stwierdzenie o wydawaniu dużych pieniędzy i dostosowaniu apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych może sugerować zbyteczność zapewniania dostosowywania aptek w celu zapewnienia dostępu osobie niepełnosprawnej do izby ekspedycyjnej.

Ze stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartego w cytowanym wyżej wyroku wynika jednoznacznie, że obowiązek dostosowywania lokalu apteki w celu zapewnienia dostępu
osobie niepełnosprawnej do izby ekspedycyjnej istnieje w dalszym ciągu, natomiast zbędnym jest wydawanie przez Inspekcję Farmaceutyczną decyzji w takich sprawach, z uwagi na to, że problematyka dostępu dla osób niepełnosprawnych uregulowana została ustawowo.

Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach stoi na stanowisku, że brak zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym do izby ekspedycyjnej uzasadnia wszczęcie postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH