Interpretacja GIF ws. przejęcia zezwoleń na przetwarzanie i przerób środków odurzających

PRAWO

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   22-12-2020, 13:02

Interpretacja GIF ws. przejęcia zezwoleń na przetwarzanie i przerób środków odurzających Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podmiot zwrócił się do GIF z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przejęcia zezwoleń na przetwarzanie i przerób środków odurzających i substancji psychotropowych oraz licencji dotyczącej posiadania i wprowadzania do obrotu substancji sklasyfikowanych w kategorii 1, także pozwolenia na przywóz i wywóz środków odurzających, posiadanych przez poprzednika prawnego spółki.

Międzynarodowa transakcja sprzedaży aktywów na gruncie polskim będzie skutkowała koniecznością przejęcia przez spółkę zakładu produkcyjnego w Polsce, należącego obecnie do innego podmiotu.

W I etapie nastąpi podział poprzez przeniesienie zakładu do spółki, której wyłącznym udziałowcem jest spółka będąca aktualnie właścicielem zakładu. W II etapie nastąpi translacja sprzedaży udziałów, w ramach której zmieni się udziałowiec spółki.

Wydzielenie nastąpi w drodze sukcesji uniwersalnej.

W zakładzie prowadzone są operacje m.in. na podstawie zezwoleń i licencji:

- zezwolenia na przetwarzanie i przerób środków odurzających i substancji psychotropowych;

- licencji dotyczącej posiadania i wprowadzania do obrotu substancji sklasyfikowanych w kategorii 1.

Ponadto spółka będąca aktualnie właścicielem zakładu prowadzi przywóz i wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1. Skala operacji jest na tyle duża, że uzyskuje średnio 50 pozwoleń na miesiąc.

Podmiot zwrócił się do GIF z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przejęcia zezwoleń na przetwarzanie i przerób środków odurzających i substancji psychotropowych oraz licencji dotyczącej posiadania i wprowadzania do obrotu substancji sklasyfikowanych w kategorii 1, także pozwolenia na  przywóz i wywóz środków odurzających, posiadanych przez poprzednika prawnego spółki.

W ocenie GIF, zarówno zezwolenie jak i licencja przechodzi z dniem podziału na spółkę przejmującą, jeżeli pozostaje w związku z przydzielonym jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, chyba że decyzja o udzieleniu zezwolenia stanowi inaczej.

Podobnie jest z pozwoleniem na przywóz i wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1.

Jednocześnie jak ocenił GIF, licencja dotycząca posiadania i wprowadzania do obrotu substancji sklasyfikowanych w kategorii 1 nie przechodzi z dniem podziału na spółkę przejmującą.

Wskazał, że licencja jest wydawana przez  właściwe organy państwa członkowskiego, w którym podmiot gospodarczy ma swoją siedzibę.

Więcej: https://www.gov.pl/web/gif/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH