Inwentaryzacja po godzinach pracy jest dopuszczalna?

PRAWO

Autor: praca.trojmiasto.pl/rynekaptek.pl   17-11-2017, 08:03

Inwentaryzacja po godzinach pracy jest dopuszczalna? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inwentaryzację w aptece można kwalifikować jako "szczególną potrzebę pracodawcy". Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że jej przeprowadzenie po godzinach pracy apteki jest zasadne - wskazuje Paweł Kasprzyk z Kancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Technik farmaceutyczny opisał, że apteka, w której pracuje wyznaczyła termin inwentaryzacji na sobotę i niedzielę. Placówka czynna jest w sobotę w godzinach 9-17, a w niedzielę 10-16. Technik chciał się dowiedzieć, czy inwentaryzacja może przebiegać po godzinach pracy apteki, tym bardziej, że technikowi kazano inwentaryzację rozpocząć o godz. 21 a zakończyć o 3 w nocy.

Na pytanie na portalu trojmiasto.pl odpowiedział Paweł Kasprzyk z Kancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Na wstępie wskazał, że polskie prawodawstwo nie przewiduje szczególnych regulacji dotyczących czasu pracy technika farmacji. Stosuje się do niego przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy.

- Nie należy utożsamiać czasu pracy apteki z czasem pracy danej osoby, w tym konkretnym przypadku osoby, która jest technikiem farmacji. W tym kontekście odnośnie możliwości wykonania inwentaryzacji po godzinach pracy apteki, a zwłaszcza po godzinach pracy tego technika, wskazuję że jest to dopuszczalne – wyjaśnił prawnik.

Zaznaczył zarazem, że technikowi przysługują jednakże określone uprawnienia związane z pracą w godzinach nadliczbowych.

- Niewątpliwie inwentaryzację w aptece można kwalifikować jako "szczególną potrzebę pracodawcy". Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że jej przeprowadzenie po godzinach pracy apteki jest całkowicie zasadne i racjonalne – stwierdził.

Zwrócił uwagę, że za nadgodziny przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za pracę wykonywaną w nocy, czy za pracę w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Prawnik podkreślił, że liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

Więcej: https://praca.trojmiasto.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH