J&J zapłaci ponad 2 mld dolarów odszkodowania

PRAWO

Autor: PAP   02-06-2021, 07:15

J&J zapłaci ponad 2 mld dolarów odszkodowania 2,12 mld odszkodowania za sprzedaż pudru zawierającego azbest. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał we wtorek orzeczenie nakazujące zapłatę J&J ponad 2 mld dolarów na rzecz kobiet, które twierdzą, że zachorowały na raka jajnika w wyniku używania wyrobu firmy.

  • Sąd Najwyższy USA podtrzymał orzeczenie nakazujące zapłatę J&J odszkodowania kobietom zarzucającym firmie, że zachorowały na raka jajnika w wyniku używania jej produktu zawierającego azbest
  • Wcześniejszy wyrok został opiewający na 4,7 mld dolarów został zmniejszony do kwoty 2,12 mld a dwie kobiety zostały usunięte z pozwu
  • Johnson & Johnson zaprzestał sprzedaży swojego pudru Johnson's Baby Powder na bazie talku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – jest ciągle dostępny w innych krajach

Pozew zbiorowy przeciwko Johnson & Johnson wytoczyły kobiety, które zarzuciły firmie, że zachorowały na raka jajnika w wyniku używania talków produkowanych przez tę firmę, które zawierały rakotwórczy azbest. Chodzi o popularny puder Johnson's Baby Powder.

Talk z azbestem

Sąd w Missouri w 2018 r. przyznał 22 kobietom 4,7 mld dolarów, ale w ub.r. sąd apelacyjny usunął z pozwu dwie kobiety i obniżył kwotę do 2,12 mld dolarów. Ława przysięgłych uznała, że produkty z talkiem zawierały azbest, a talk z domieszką azbestu może powodować raka jajnika.

Firma, która twierdziła, że podczas procesu nie została potraktowana sprawiedliwie, poinformowała, że apelacja dotyczyła "procedury prawnej, a nie bezpieczeństwa".

"Dziesięciolecia niezależnych ocen naukowych potwierdzają, że puder Johnson's Baby Powder jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka" - przekazała. Wcześniej poinformowała, że ma do czynienia z ponad 19 tys. podobnych roszczeń.

Sąd najwyższy USA odrzucił apelację złożoną przez Johnson & Johnson, ale sędziowie nie podali na razie uzasadnienia swojej decyzji.

Zwycięstwo kobiet

Reprezentujący kobiety prawnik Mark Lanier ucieszył się z decyzji sądu ws. apelacji Johnson & Johnson.

- To było zwycięstwo nie tylko tych wspaniałych kobiet i ich rodzin, które mieliśmy zaszczyt reprezentować, ale zwycięstwo sprawiedliwości - powiedział.

Dodał: - Ta decyzja wysyła jasny komunikat do bogatych i potężnych: zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, gdy wyrządzisz poważne szkody - dodał.

W USA i Kanadzie wycofano Johnson's Baby Powder

Z sądowego postępowania wyłączyli się sędziowie Samuel Alito i Brett Kavanaugh ze względu na pośrednie powiązania z pozwaną firmą. Alito posiada od 15 do 50 tys. dolarów w akcjach Johnson & Johnson natomiast ojciec Kavanaugh stał na czele stowarzyszenia branżowego, które lobbowało przeciwko uznaniu talku za substancję rakotwórczą i umieszczaniu ostrzeżenia na produktach zawierających talk.

Johnson & Johnson zaprzestał sprzedaży swojego pudru Johnson's Baby Powder na bazie talku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, produkt pozostaje jednak na rynku w innych krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH