"Jak będziemy się musieli wspierać to na kuli albo na lasce, a nie na farmaceucie"

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   12-10-2020, 08:01

"Jak będziemy się musieli wspierać to na kuli albo na lasce, a nie na farmaceucie" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomimo poprawki przyjętej na posiedzeniu Komisji Zdrowia, definicja usługi farmacji klinicznej jest w dalszym ciągu błędna i należy ją zmienić na poprawną - uważa farmaceuta szpitalny Walenty Zajdel. Proponuje konkretną definicję.

Co to jest farmacja kliniczna?
Skąd może brać się to zamieszanie definicyjne? - W okresie powstawania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty nie został mianowany konsultant krajowy w dziedzinie farmacji klinicznej i dlatego nie było go w Zespole do opracowania projektu ustawy. Gdyby Konsultant Krajowy był w Zespole, na pewno nie dopuściłby do powstania błędnej definicji usługi farmacji klinicznej - twierdzi farmaceuta, załączając na dowód pismo prof. Anny Wieli-Hojeńskiej do wiceministra zdrowia z czerwca tego roku w sprawie tejże definicji.

Przypomina, że najczęściej cytowaną definicją farmacji klinicznej jest ta, która została sformułowana przez specjalistów z Amerykańskiego Kolegium Farmacji Klinicznej (ang. American College of Clinical Pharmacy, ACCP), zgodnie z którą „farmacja kliniczna stanowi obszar farmacji zajmujący się nauką i praktyką racjonalnego stosowania leków”.

W jego ramach farmaceuci, wykorzystując specjalistyczne wykształcenie i umiejętności, zapewniają opiekę chorym poprzez optymalizację farmakoterapii i promocję zdrowia, zdrowego trybu życia oraz zapobieganie chorobom.

Członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Farmacji Klinicznej (ang. European Society of Clinical Pharmacy, ESCP) określili „farmację kliniczną jako czynności i usługi farmaceuty klinicznego mające na celu rozwój i promocję racjonalnego oraz właściwego stosowania produktów leczniczych”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH