Jak obliczyć koszt leku recepturowego

PRAWO

Autor: dia.com.pl/rynekaptek.pl   14-02-2011, 12:32

W związku ze zmianami wprowadzonymi do rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego składu recepturowego i obliczania kosztu jego sporządzania, farmaceuci podpowiadają jak obliczyć cenę leku.

Aby ujednolicić wyliczanie, mgr farm. Irena Knabel-Krzyszowska z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej proponuje następujący słowniczek określeń użytych w tym rozporządzeniu:

• cena hurtowa jest to cena hurtowa brutto analogicznie do ceny hurtowej z rozporządzenia MZ s. wykazu cen urzędowych (DZ. u. 251 poz. 1689 z 23.12.2010r.);

• surowiec farmaceutyczny – to opuszczone do obrotu na terenie RP substancje umieszczone w specjalnym wykazie przekazanym do wszystkich OIA przez NIA w dniu 10.02.2011r. Wykaz zawiera 526 pozycji. Wśród tych pozycji nie ma np. Fol. Salviae. Aptekarze mają nadzieję, że w następnym wydaniu „rejestru” znajdzie się już rozdział zawierający surowce farmaceutyczne. Na dziś zalecają zwracać uwagę na to, aby na każdym zakupionym przez aptekę opakowaniu był napis „surowiec farmaceutyczny”;

• koszt wykonania leku recepturowego, czyli „taksa laborum” zgodnie z par. 7 u7st. 1 pk 1 i 2 to kwoty brutto.;
 
 marża (definicja finansowa), to = koszt:0,75;

• wykaz leków, które mogą być traktowane jako surowce, nie określa już wielkości opakowania (było największe opakowanie). Liczymy tylko wartość użytej jednostki dawkowania zgodnie z par. 6 ust. 2 pkt 1 i 2.

Farmaceutka radzi, by koszt sporządzonego leku recepturowego obliczać następująco: sumujemy: surowce (w cenie hurtowej brutto), opakowania (w cenie hurtowej brutto) oraz taksę laborum (w cenie brutto). Dodajemy 25 proc. marży. Wynikiem jest cena detaliczna brutto. Pamiętajmy, że ta cena detaliczna zawiera VAT  8%  (jako końcowy produkt leczniczy).

Więcej: http://www.dia.com.pl/artykul.php?id=1233
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH