Firmy farmaceutyczne w celu zwiększenia sprzedaży swoich produktów często stosują praktykę polegającą na przekazywaniu aptekom określonych kwot pieniędzy wypłacanych za osiągnięcie określonego pułapu zakupów w określonym czasie.
Dostawa bywa dokonywana za pośrednictwem hurtowni lub bezpośrednio przez producenta. W związku z tym pojawia się wątpliwość, czy tego rodzaju płatności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami sytuacji:
• gdy określone kwoty pieniężne, które mają być wypłacane aptekom, są związane z konkretnymi zamówieniami, a dostawy dokonywane są przez hurtownię;
• gdy kwoty pieniężne wypłacane są aptece (przez hurtownię lub przez firmę farmaceutyczną) w związku z dokonaniem określonej ilości zakupów w określonym czasie, a zatem bez powiązania z konkretną dostawą;
• gdy dostawa dokonywana jest bezpośrednio przez producenta na rzecz apteki, kwoty pieniężne wypłacane aptece w związku ze złożeniem zamówienia o określonej wartości stanowią formę obniżenia ceny, a więc rabat i prowadzą do pomniejszenia podstawy opodatkowania (obrotu).Zatem firmy farmaceutyczne mają do wyboru trzy sposoby wynagradzania aptek, składających zamówienia o określonej wartości.
Spośród nich wypłacanie kwot pieniężnych pozostających w związku z konkretną dostawą dokonywaną bezpośrednio przez producenta stanowi rozwiązanie obarczone najmniejszym ryzykiem podatkowym. Jest przy tym najkorzystniejsze z punktu widzenia minimalizacji obciążeń podatkowych, prowadzi bowiem do zmniejszenia podstawy opodatkowania.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych