Śląski OW NFZ zwraca się z prośbą do aptek, by weryfikowały prawo do ubezpieczenia osób korzystających ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji.
Jednocześnie realizacja recepty na podstawie poświadczenia bez daty ważności nie spowoduje utraty refundacji przez aptekę.
NFZ przypomina, że zgodnie z § 20 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich, leki refundowane dla osób korzystających ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji wydaje się po przedstawieniu przez pacjenta dokumentu potwierdzającegoprawo do tych świadczeń, wystawionego przez zagraniczną instytucję właściwą (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, certyfikat tymczasowo zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) lub poświadczenia wydanego przez NFZ.
Przedstawiony dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia dla osób korzystających ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji należy zweryfikować pod względem ważności.
Apteka zobowiązana jest do dołączenia do recepty kopii dokumentu potwierdzającego prawo do tych świadczeń, z wyjątkiem przypadku gdy dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji jest poświadczenie wydane przez Fundusz.
W przypadku kiedy osoba ubiegająca się o realizację recepty refundowanej posługuje się nieważnym lub budzącym uzasadnione wątpliwości dokumentem potwierdzającym prawo do ubezpieczenia apteka realizująca receptę osobie posiadającej taki dokument powinna zrealizować receptę pełnopłatnie i wystawić rachunek.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych