
Program sprzedażowo-jakościowy "Jakość w Cenie" to nowy projekt skierowany do producentów suplementów diety oraz aptek. Informuje o nim dyrektor Polskiej Federacji Producentów i Dystrybutorów Suplementów Diety, Anna Mossakowska-Ziemniak.
Federacja proponuje dobrowolną kontrolę jakości suplementów diety. Kontrola nad suplementami pod hasłem "Jakość w cenie" ma objąć również apteki.
- Dzięki nowemu rozwiązaniu wszystkie firmy z sektora żywności prozdrowotnej mogą skorzystać z unikatowego na skalę Polski systemu dobrowolnej kontroli jakości suplementów diety. Program obejmuje także nowoczesną platformę sprzedażową. Narzędzie to umożliwia swobodne ustalanie polityki cenowej między producentem i apteką - podkreśla Mossakowska-Ziemniak.
Zwraca przy tym uwagę, że jest to pierwsze rozwiązanie tego typu dające szansę na uporządkowanie rynku i wzmocnienie producentów i dystrybutorów dbających o jakość swoich produktów. - W ramach programu "Jakość w Cenie" firmy poddawać się będą dobrowolnej kontroli jakości. Merytorycznie nad badaniami suplementów diety czuwać będą niezależni eksperci m.in. z Narodowego Instytutu Leków - dodaje.
Anna Mossakowska-Ziemniak przyznaje, że dobrowolną kontrolę jakości zaproponowano po opublikowaniu w lutym 2017 r. raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wykazał on, że wiele badanych na zlecenie NIK suplementów diety nie wykazuje właściwości deklarowanych przez producentów. Zarzuty te dotyczą zarówno tych produktów oferowanych w internecie, jak i w punktach stacjonarnych oraz w aptekach.
- Tocząca się wówczas debata publiczna sprawiła, że uznaliśmy za konieczne znalezienie rozwiązania, które z jednej strony pozwalałoby rozstrzygnąć raz na zawsze kwestię dyskusji o jakości suplementów diety oferowanych w aptekach, natomiast z drugiej strony dostarczałoby producentom nowych możliwości komunikacji z głównymi odbiorcami ich produktów - wyjaśnia Mossakowska-Ziemniak.
Dyrektor Federacji Suplementów zapewnia, że firmy, które przyłączą się do programu, będą się wyróżniać dobrowolną kontrolą jakości. Natomiast uczestniczące w programie apteki otrzymywać będą suplementy o potwierdzonej jakości. - W tym przypadku odpowiadamy na oczekiwania środowiska aptekarskiego, które wyraźnie artykułowało potrzebę oceny jakościowej produktów - dodaje Mossakowska-Ziemniak.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych