Jawne negocjacje odbiją się na cenach leków?

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   23-11-2017, 09:11

Jawne negocjacje odbiją się na cenach leków? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Taki zapis zniechęci dużą część firm, by podpisywać umowy z resortem zdrowia i obniżać ceny leków w czasie negocjacji z Komisją Ekonomiczną – ocenia Krzysztof Łanda w kontekście projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Z projektu wynika, że informacje o rozmowach firm farmaceutycznych z Ministerstwem Zdrowia dotyczące refundacji leków będą dostępne dla wszystkich – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Producenci leków sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu. Tłumaczą, że gdy schodzą z ceny w mniej zamożnym kraju, nie chcą, by inne państwa o tym wiedziały.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła niedawno INFARMA, która w piśmie do Kancelarii Premiera argumentowała, że nowe zapisy mogą stanowić poważną przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości, co może negatywnie wpłynąć na realizację celów instrumentu dzielenia ryzyka.

O szkodliwości ujawniania pełnej informacji o negocjacjach z firmami mówi też Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.

– Taki zapis zniechęci dużą część firm, by podpisywać umowy z resortem zdrowia i obniżać ceny w czasie negocjacji z Komisją Ekonomiczną. A zawieranie takich umów jest w żywotnym interesie i państwa polskiego i pacjentów – wskazuje.

Dodaje, że jeśli nie będziemy mieli skutecznych mechanizmów obniżania cen efektywnych, to refundowanych będzie mniej leków. – Przy dość ograniczonych środkach, jakie nasz kraj wydaje na dopłaty, może to oznaczać jeszcze większy problem z wprowadzaniem refundacji zwłaszcza innowacyjnych, drogich leków, np. w onkologii – tłumaczy Łanda.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH