Johnson & Johnson: 70 mln dolarów za korupcję, także w Polsce

PRAWO

Autor: wyborcza.biz/rynekaptek.pl   12-04-2011, 09:47

Johnson & Johnson: 70 mln dolarów za korupcję, także w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Johnson & Johnson, światowy gigant kosmetyczny i farmaceutyczny, ma zapłacić amerykańskiemu podatnikowi ponad 70 mln dol. za to, że korumpował polskich, greckich i rumuńskich lekarzy.

W zamian za łapówki, prezenty i opłacane wyjazdy na sympozja w egzotycznych kurortach lekarze zamawiali leki i implanty chirurgiczne koncernu. W Polsce koncern jest znany z takich medykamentów jak: krople do oczu Visine, syrop przeciwgorączkowy Calpol, szampon Nizoral, gumy dla rzucających palenie Nicorette oraz kosmetyków Penaten, Johnson's czy Clean & Clear.

Amerykański Departament Sprawiedliwości oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podały, że dzięki łapówkom wciągu siedmiu lat (2000-06) sprzedaż w Polsce była o 4,3 mln dol. wyższa. W Polsce płacono lekarzom z publicznych placówek służby zdrowia, a część kwot ukrywano w fikcyjnych kontraktach na usługi, które nigdy nie zostały wykonane. Kwotę tych "kontraktów" oceniono na niemal 800 tys. dolarów – informuje Gazeta Wyborcza.

Cała sprawa wypłynęła z woli samego koncernu, który w 2007 roku zawiadomił SEC, że jego zagraniczne oddziały mogą stosować niedozwolone praktyki, by zwiększyć sprzedaż. Dziś władze zapewniają, że żadna z osób wymienionych w dokumentach komisji nie jest już pracownikiem koncernu.

J&J zapłaci 48,6 mln dol. na pokrycie żądań SEC oraz 21,4 mln dol. do Departamentu Sprawiedliwości. Kolejne 7,9 mln dol. trafi na pokrycie odszkodowań do Wielkiej Brytanii, gdzie toczyło się przeciwko firmie podobne postępowanie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH