Kara za sugerowanie, że suplement jest lekiem

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   17-10-2014, 09:06

Kara za sugerowanie, że suplement jest lekiem

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie spółki, która reklamowała swoje suplementy diety jako produkty lecznicze.

Sprawę wniosła firma produkująca roślinny lek stosowany w leczeniu chorób zatok, do którego skarżona spółka porównywała swój suplement.

Sąd ustalił, że firma wprowadziła do obrotu suplement w formie tabletek i syropu, które początkowo promowała jako produkty o działaniu leczniczym, używając przy tym porównań i odniesień do leku produkowanego przez inny podmiot, jako produktu konkurencyjnego.

Kampania reklamowa skierowana była do konsumentów, lekarzy i farmaceutów. "Na kongresach i konferencjach z udziałem lekarzy i farmaceutów przedstawiciele spółki informowali, że suplementy to tańsze odpowiedniki tego konkurencyjnego leku sugerując, że są produktami leczniczymi, a nie suplementami diety" - dodał sąd.

Nieuczciwa spółka umieszczała także w aptekach plakaty reklamujące suplement hasłem sugerującym, że preparat ma działanie przeciwwirusowe, czyli jest produktem leczniczym, a nie suplementem diety.

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał pozwanej reklamowania, w tym za pośrednictwem Internetu, suplementów diety poprzez porównywanie ich do konkretnego produktu leczniczego oraz poprzez sugerowanie, że są to produkty lecznicze. Nakazał, aby wpłaciła na rzecz wskazanego podmiotu kwotę 10 tys. zł.

Więcej: http://orzeczenia.ms.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH