Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu. Ustawa podpisana

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-04-2017, 13:38

Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu. Ustawa podpisana Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zapewniającą każdemu choremu prawo do leczenia bólu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zapewniającą prawo do leczenia bólu każdemu pacjentowi - poinformowała w środę, 12 kwietnia, Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy regulują też m.in. kwestię dostępu do dokumentacji medycznej.

Zgodnie z nowymi przepisami, po zakończeniu działalności leczniczej przez placówkę (np. z powodu jej likwidacji) dokumentację medyczną przejmie podmiot, który przejął jej zadania. W sytuacji braku takiego podmiotu, np. w przypadku śmierci lekarza, pielęgniarki lub położnej, wykonujących zawód w formie praktyki zawodowej, dokumentację przejmie samorząd zawodowy - odpowiednio okręgowa izba lekarska lub okręgowa izba pielęgniarek i położnych.

Regulacja doprecyzowuje także uprawnienia rzecznika praw pacjenta. Wprowadza przepis, który umożliwi pacjentowi złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcia rzecznika w sprawach indywidualnych. Nowe przepisy mają usprawnić i ujednolicić postępowanie przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. O pracach tych komisji wojewodowie będą musieli raz na kwartał informować ministra zdrowia i rzecznika praw pacjenta.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH