KIDL: wszyscy diagności laboratoryjni zachowują uprawnienia

PRAWO

Autor: KIDL/rynekaptek.pl   21-03-2017, 12:42

KIDL: wszyscy diagności laboratoryjni zachowują uprawnienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informacje jakoby diagności z wykształceniem niemedycznym - biolodzy, biotechnolodzy, chemicy, lekarze weterynarii etc.- mogli być pozbawieni Prawa Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego są nieprawdziwe – zapewnia KIDL.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych informuje, że wszystkie osoby, które uzyskały prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego zgodnie z obowiązującym w czasie wpisu prawem zachowują wszystkie przyznane uprawnienia oraz możliwość pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego do końca swojej drogi zawodowej.

„Rola wszystkich osób, bez względu na wykształcenie, tworzących i budujących diagnostykę laboratoryjną w Polsce jest niepodważalna. Zawód diagnosty laboratoryjnego jest zawodem o podstawowym znaczeniu dla zdrowia i życia obywateli, włączonym do grupy zawodów zaufania publicznego, dlatego kryteria dostępności do niego muszą uwzględnić interes publiczny, a nie tylko interes kandydatów” – czytamy.

Jak wskazują diagności, obecnie rozwój nauk medycznych, podnoszenie poziomu jakości i ścisłej współpracy z lekarzem w opiece nad pacjentem wymaga, by proces kształcenia diagnostów laboratoryjnych zapewnił zdobycie niezbędnej wiedzy praktycznej, teoretycznej oraz umiejętności pozwalających na świadczenie czynności diagnostycznych.

Podkreślają, że warunki te zapewnia system kształcenia oparty na jednolitych pięcioletnich studiach na kierunku analityka medyczna opartych na standardach kształcenia (na wzór kształcenia do zawodu lekarza czy aptekarza).

Dlatego samorząd diagnostów laboratoryjnych zabiega, by w przyszłości prawo do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego mogli otrzymywać tylko absolwenci kierunku analityka medyczna oraz lekarze posiadający specjalizacje z dziedzin medycyny laboratoryjnej.

Więcej: http://kidl.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH