
Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie składu i sposobu działania komisji orzekającej o stanie zdrowia farmaceuty.
Projekt w sprawie składu i sposobu działania komisji orzekającej w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu farmaceuty lub wykonywania ściśle określonych czynności ze względu na stan zdrowia stanowi realizację upoważniania ustawowego zawartego w art. 22 ust. 9 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. poz. 97).
Regulacje zawarte w projekcie określają zasady powoływania składu komisji, sposób jej działania, tryb kierowania farmaceutów na badania, sposób postępowania przed komisją oraz tryb wydawania orzeczeń o stanie zdrowia.
Wydanie niniejszego rozporządzenia jest konsekwencją wejścia w życie ustawy, która w miejsce ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 1419, z późn. zm.), reguluje obecnie kwestie związane z orzekaniem o niezdolności farmaceutów do wykonywania zawodu.
Projektowane rozporządzenie zawiera przepis stanowiący, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
W skład komisji orzekającej w przedmiocie niezdolności farmaceuty do wykonywania zawodu albo o ograniczeniu wykonywania przez farmaceutę ściśle określonych czynności, wchodzi trzech lekarzy specjalistów, wykonujących zawód lekarza co najmniej od 5 lat oraz posiadających specjalizację w odpowiedniej dziedzinie medycyny.
Okręgowa rada aptekarska wyznacza jednego członka komisji na Przewodniczącego.
Jeżeli postępowanie dotyczy farmaceuty pełniącego zawodową lub okresową służbę wojskową, w skład komisji wchodzi dwóch lekarzy wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.
O powołaniu komisji okręgowa rada aptekarska niezwłocznie powiadamia listownie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej farmaceutę, którego postępowanie dotyczy, podając również skład osobowy komisji.
Farmaceuta może w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia złożyć wniosek o wyłączenie członka komisji.
Komisja na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej wydaje orzeczenie.
Komisja wydaje orzeczenie nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia jej powołania.
W uzasadnionych przypadkach, gdy wydanie orzeczenia w ww. terminie nie jest możliwe z uwagi na niezakończone badania lekarskie lub obserwację, okręgowa rada aptekarska może przedłużyć termin wydania orzeczenia, nie dłużej jednak niż 5 miesięcy od dnia powołania komisji.
Komisja może skierować farmaceutę na dodatkowe badania lekarskie lub
obserwację w podmiocie leczniczym.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych