Kierownik apteki szpitalnej a farmaceuta apteki szpitalnej - różnice

PRAWO

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   02-10-2020, 11:05

Kierownik apteki szpitalnej a farmaceuta apteki szpitalnej - różnice Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska przekazała informację dla farmaceutów szpitalnych w sprawie przepisów prawnych obowiązujących osoby pracujące w szpitalach. Przypomina, że inna jest sytuacja kierownika apteki szpitalnej, a inna magistra farmacji pracującego w aptece szpitala.

Opracowanie przygotował Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Kierownik apteki szpitalnej, zgodnie z art. 86 i nast. ustawy Prawo farmaceutyczne, pracuje w placówce, której nazwa jest zastrzeżona dla działalności w tym artykule wskazanych. Obowiązki te należy rozpatrywać w związku z art. 88 ust. 5 na podstawie art. 93.

Powyższe przepisy jasno precyzują obowiązki kierownika apteki szpitalnej, zgodnie z zawartą umową o pracę, jeżeli w umowie jest zapisane, że dotyczy stanowiska „kierownik apteki szpitalnej”. Zgodnie z art. 29 par. 1 p. 1 KP - jest to określenie rodzaju pracy.

"Oczywiście na pracownika pracodawca może nałożyć jeszcze inne obowiązki, ale nie mogą one być sprzeczne z zakresem obowiązków wynikających z przepisów i wymagać wiedzy, której farmaceuta z racji wykształcenia posiadać nie musi" - informuje prawnik.

Sprawy sporne dotyczące np. udziału kierownika apteki szpitalnej w komisjach przetargowych powinno się rozwiązywać w ten sposób, że farmaceuta merytorycznie (pod względem farmaceutycznym) może brać udział w przetargach lub przygotować dokumenty. Nie musi on jednak odpowiadać za formalny przebieg przetargu lub zgodność przygotowanych dokumentów z wymogami przetargu, oczywiście w zakresie swojej wiedzy, a nie np. załączników, oświadczeń formalnych itp. W pozostałym zakresie, za sprawy nie związane z wiedzą farmaceuty, winien odpowiadać inny - fachowy w zakresie przetargów - pracownik.

Farmaceuta apteki szpitalnej, nie będący kierownikiem apteki, ma podobne obowiązki, jak farmaceuta w aptece otwartej. Jako osoba posiadająca samodzielne prawo wykonywania zawodu odpowiada za te czynności, które osobiście wykonuje, ewentualnie za nadzór na innym personelem fachowym, jeżeli taki nadzór został powierzony i jest zgodny z kwalifikacjami magistra farmacji czyli, np. nie można powierzyć magistrowi farmacji zatrudnionemu w aptece nadzoru nad pracą osób w laboratorium.

Więcej: https://katowice.oia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH