Klauzula sumienia w aptekach: spytaliśmy o to resort zdrowia

PRAWO

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   20-06-2017, 08:01

Klauzula sumienia w aptekach: spytaliśmy o to resort zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia nie wskazuje konkretnie, jak widzi funkcjonowanie klauzuli sumienia w aptekach. Przytacza aktualny stan prawny, który określa sytuacje odmowy wydania leków, w tym preparatów antykoncepcyjnych.

Na początku czerwca br. do Sejmu wpłynął projekt, który przewiduje, że farmaceuta będzie mógł powołać się na klauzulę sumienia i odmówić sprzedaży niektórych preparatów. Jego autorami są członkowie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Uważają oni, że aptekarze nie mogą być dyskryminowani ze względu na poglądy, gdyż konstytucja daje im prawo do ochrony swojej wolności, co za tym idzie, postępowania w pracy zgodnie ze swoim sumieniem. Obecnie z takiego prawa korzystają lekarze, pielęgniarki i położne.

Stowarzyszenie, które od lat domaga się wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów, powołuje się tutaj na kilka przepisów ustawy zasadniczej, które mówią m.in. o wolności religijnej. Wskazują, że zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, czy braku poszanowania poglądów.

Co na to resort zdrowia?
Spytaliśmy w resorcie zdrowia, jak podchodzi do tej kwestii - czy farmaceuta ma prawo do klauzuli sumienia i czy na tej podstawie może odmówić sprzedaży środka antykoncepcyjnego?

Resort zdrowia nie wskazuje konkretnie, jak widzi funkcjonowanie klauzuli sumienia w aptekach. Przytacza aktualny stan prawny, który określa sytuacje odmowy wydania leków, w tym preparatów antykoncepcyjnych. Stanowisko MZ wskazuje więc, że farmaceuci powinni opierać się na ściśle określonych regulacjach prawnych, ale czy wskazuje też na dowolność w interpretowaniu przepisów zgodnie ze swoim sumieniem?

- W aktualnym stanie prawnym odmowa wydania z apteki lub punktu aptecznego jakiegokolwiek leku jest dopuszczalna wyłącznie w określonych przypadkach - odpowiada Milena Kruszewska, rzecznik Ministra Zdrowia. Te określonych są w przepisie § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 493), który stanowi, że:

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH