
Farmaceuci będą mogli samodzielnie realizować szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Następnym krokiem powinno być rozszerzenie ich uprawnienia o szczepienia przeciw grypie i o opiekę farmaceutyczną.
Specjaliści Koalicji na rzecz szczepień w aptekach zwracają uwagę, że z doniesień medialnych wynika, że Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi działań na rzecz rozszerzenia zakresu usług dotyczących szczepienia w aptekach, na szczepienia przeciw grypie. Tymczasem taki kierunek działań - zdaniem Koalicji - wydaje się naturalnym etapem rozwoju tego procesu i palącą potrzebą wobec nałożenia się dwóch akcji masowych szczepień w nadchodzącym sezonie grypowym.
Dodatkowo eksperci zastanawiają się, kiedy zostanie wdrożony pilotaż opieki farmaceutycznej odnośnie wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach przez farmaceutów.
Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne umożliwiająca realizacje szczepień ochronnych w aptekach właśnie została podpisana przez prezydenta RP. Zgodnie z zawartymi tam zapisami farmaceuci będą mogli w aptece szczepić tylko przeciw COVID-19.
Koalicja na rzecz szczepień w aptekach, zrzeszająca m.in. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, Naczelną Izbę Aptekarską oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji uważa, że decyzja Sejmu jest początkiem dobrych zmian i ma nadzieję, że resort wyda także rozporządzanie o możliwości wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach przez farmaceutów.
Mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej podkreśla, że szczególnie istotne dla usprawnienia polskiego systemu ochrony zdrowia jest rozpowszechnienie profilaktyki chorób zakaźnych wśród dorosłych.
Ważnym elementem tych działań - jak podkreśla prezes NIA - jest zwiększenie dostępności do szczepień poprzez ich realizację w aptekach i zaangażowanie farmaceutów w proces edukacji pacjenta i szczepienia.
"Skorzystają na tym zwłaszcza osoby z grup zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu i powikłań. Czekamy także na wdrożenie przez Ministerstwo Zdrowia pilotażu odnośnie opieki farmaceutycznej, w tym wykonywanie szczepień w aptekach przeciw grypie” – komentuje.
Szczepienia przeciw grypie można wykonywać w aptekach w 13 europejskich krajach, co pozytywnie wpływa na poziom wyszczepialności populacji. Trzeba pamiętać, że szerzej udostępnione szczepienia to skrócenie ścieżki pacjenta do rejestracji i realizacji immunizacji, która obecnie jest bardzo czasochłonna.
Obecnie pacjent musi odbyć w Zakładzie Opieki Zdrowotnej wizytę kwalifikującą do szczepienia i uzyskać receptę na szczepionkę refundowaną od lekarza pierwszego kontaktu. Następnie pacjent musi zrealizować receptę w aptece i ponownie umówić się na wizytę, by szczepienie wykonał lekarz lub pielęgniarka. Wprowadzenie szczepień w aptekach znacznie skróciłoby ten czas i wpłynął pozytywnie na poziom wyszczepialności w Polsce, co z kolei przyczyni się do wzrostu odporności zbiorowiskowej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych