Komisja Sejmowa przyjęła przepis o opłacie od obrotu lekami refundowanymi

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-02-2011, 20:31

Komisja Sejmowa przyjęła przepis o opłacie od obrotu lekami refundowanymi

Przepis wprowadzający opłatę w wysokości 3 proc. od obrotu lekami refundowanymi przyjęła we wtorek (8 lutego) podkomisja zdrowia pracująca nad rządowym projektem ustawy refundacyjnej. Zdaniem Bolesława Piechy (PiS) takie rozwiązanie może być niekonstytucyjne.

– Mamy do czynienia z wprowadzeniem podatku i to podatku, który jest sektorowy, bo dotyczy tylko pewnej grupy leków – mówi poseł Piecha. – Natomiast te leki, które codziennie oglądamy w każdej przerwie reklamowej - one są wolne od jakichkolwiek opłat. To ustawa pisana dla celów fiskalnych – jak złupić przemysł farmaceutyczny. Pacjent nie jest ważny – podkreślił Piecha.

Złożył poprawkę, która likwidowała ten przepis. Po jej odrzuceniu zaproponował, by opłata była liczona od środków przeznaczanych przez firmy farmaceutyczne na marketing. Ta poprawka również nie zyskała akceptacji podkomisji.

W ocenie byłego ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD) opłatą powinny zostać objęte koszty, jakie firmy przeznaczają na promocję. – Taki przepis miałby sens społeczny – zaznaczył. Jak powiedział, rocznie z powodu stosowania leków, na które nie jest potrzebna recepta a są szeroko reklamowane, umiera cztery tysiące osób.

Zastrzeżenia budził także przepis, który przewiduje, że firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację (tzw. pay-back).

Rozwiązania te skrytykował również Konstanty Radziwiłł z Naczelnej Rady Lekarskiej. Jego zdaniem, dotkną one m.in. producentów leków generycznych, które są tańsze. W jego ocenie utrudni to dostęp pacjentów do leków refundowanych.

Zdaniem prezesa Federacji Pacjentów Polskich Stanisława Maćkowiaka proponowane rozwiązania mogą spowodować, że producenci leków nie będą chcieli obniżać ich cen, a to z kolei może odbić się na kieszeni pacjentów.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH