Komisja Zdrowia za wypłatą Funduszowi Medycznemu corocznie kwoty nie niższej niż 4 mld zł

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-10-2020, 12:34

Komisja Zdrowia za wypłatą Funduszowi Medycznemu corocznie kwoty nie niższej niż 4 mld zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za zagwarantowaniem corocznie Funduszowi Medycznemu wypłaty z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r. – wynika z jednej z rekomendacji komisji wydanej dla 37 poprawek, zaproponowanej do ustawy o Funduszu Medycznym przez Senat.

Sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała w środę, 7 października, 37 poprawek wprowadzonych przez Senat. 15 z nich otrzymało pozytywną rekomendację, 22 negatywną. Niektóre poprawki głosowano łącznie. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Senat w trakcie prac na ustawą postanowił wprowadzić m.in. poprawki nr 3, nr 32 i nr 37 (głosowane łącznie). Otrzymały one pozytywną rekomendację komisji. Regulują one zagadnienie dotyczące budżetowych wypłat do Funduszu Zdrowia.

Jak wyjaśniła na posiedzeniu komisji Krystyna Skowrońska (KO) zamysłem tej zmiany jest zapewnienie pieniędzy Funduszowi Medycznego w kolejnych latach, począwszy od 2021 r. do 2029 r. włącznie, na poziomie nie niższym niż 4 mld zł, a nie do 4 mld zł, jak założono w projekcie ustawy. Jej zdaniem będzie to doprecyzowanie kwoty i "wypełnienie deklaracji prezydenta".

- Te poprawki się łączą, by ta kwota - nie mniejsza niż 4 mld zł - była przeznaczona (Funduszowi Medycznemu - PAP) w kolejnych latach. Aby Fundusz Medyczny nie wchodził do środków związanych z finansowaniem ochrony zdrowia, który jest określony m.in. w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych - mówiła.

Skowrońska nawiązała też do poprawki nr 22, która otrzymała negatywną rekomendację komisji. Zmierza ona do ustawowego zagwarantowania, że całkowity budżet na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych nie obejmuje środków finansowych przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia ze środków Funduszu Medycznego.

- Chodzi o to, by te wpłaty Funduszu Medycznego (m.in. na refundację leków - PAP) nie zmniejszały środków NFZ - dodała.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos podkreślał, że środki NFZ i Funduszu Medycznego, to są "zupełnie różne pieniądze" i wielokrotnie to akcentowano w trakcie toczących się prac nad regulacją.

- To wynika z bardzo różnych prawnych i finansowych uwarunkowań i nikt nie zabierał i nie przesuwał nigdy środków z NFZ. Tu mówimy o pieniądzach dodatkowych - wyjaśnił.

Również wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zaznaczył, że środki Funduszu są "znaczonymi" środkami na cele uwzględnione w przepisach ustawy.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH