Komitet Ratujmy Kobiety 2017 zgłosi projekt liberalizujący przepisy aborcyjne

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek   07-07-2017, 15:42

Komitet Ratujmy Kobiety 2017 zgłosi projekt liberalizujący przepisy aborcyjne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liberalizacja przepisów dopuszczających aborcję, bezpłatna antykoncepcja, nowoczesna edukacja seksualna w szkołach i zakaz manifestacji antyaborcyjnych przed szpitalami - to główne założenia projektu obywatelskiego komitetu Ratujmy Kobiety 2017.

Jak zaznaczyła na piątkowej konferencji prasowej przed Sejmem przewodnicząca komitetu Barbara Nowacka, w ciągu najbliższych dni projekt zostanie złożony na ręce marszałka Sejmu wraz z wnioskiem o rejestrację komitetu. Po jego zatwierdzeniu autorzy projektu będą mieli 3 miesiące na zbiórkę 100 tys. podpisów, by został on wprowadzony do debaty sejmowej.

Poprzedni projekt, przygotowany przez komitet Ratujmy Kobiety został odrzucony przez Sejm we wrześniu zeszłego roku. Przewidywał on możliwość aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży, a po tym terminie - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Nowacka poinformowała, że nowy projekt opiera się na tych samych założeniach, ale jest dużo bardziej kompleksowy.

Członkini komitetu Agata Czarnacka zapowiedziała, że w projekcie w dalszym ciągu chodzi o liberalizację dostępu do aborcji, ale również stworzenie kompleksowych rozwiązań, które "pozwolą na to, żeby tych aborcji było jak najmniej".

Projekt zakłada m.in. dostęp do bezpłatnej antykoncepcji oraz kompleksową, opartą na najnowszej wiedzy edukację seksualną dzieci od IV klasy szkoły podstawowej. Dzieci od zerówki do klasy III miałyby uczestniczyć w przedmiocie "przygotowanie do życia w społeczeństwie i rodzinie", który - jak podkreśliła Czarnacka - pozwoli im np. bronić się przed tzw. "złym dotykiem". "Uważamy, że jest to forma ochrony dzieci, które bardzo często nie wiedzą, jak powiedzieć, co im się przydarzyło" - uzasadniła.

Innym założeniem projektu jest wprowadzenie zapisu ochrony prawnokarnej działaczek i organizacji zajmujących się prawami reprodukcyjnymi. Czarnacka podkreśliła, że ogromna część ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych to właśnie ataki na kliniki aborcyjne. Projekt zakłada również zakaz manifestacji pod szpitalami z drastycznymi materiałami graficznymi i z hasłami przeciwko prawom reprodukcyjnym. - Wiemy, że kobiety się skarżą, że w szpitalach nie mogą tego wytrzymać i mówią, że nie mogą się cieszyć ciążą - powiedziała Czarnacka.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH