Konsultant krajowy w dziedzinie chorób rzadkich. Jest taka opcja?

PRAWO

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   25-01-2021, 12:32

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób rzadkich. Jest taka opcja? Konsultantem może być osoba, która posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (fot. Pixabay)

Rozważenie zasadności powołania konsultanta krajowego w dziedzinie chorób rzadkich mogłoby nastąpić dopiero w przypadku powołania dziedziny chorób rzadkich jako specjalizacji - informuje resort zdrowia.

Posłanka Joanna Jaśkowiak spytała ministra zdrowia czy możliwe jest utworzenie stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie chorób rzadkich. Oto co odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski:

"Konsultantem może być osoba, która posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie - w dziedzinie pokrewnej, oraz daje rękojmię należytego i bezstronnego wykonywania zadań konsultanta.

Obecnie nie ma osób posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie chorób rzadkich, z uwagi na fakt, iż w obowiązującym porządku prawnym nie istnieje taka dziedzina specjalizacji. Zatem rozważenie zasadności powołania konsultanta krajowego w dziedzinie chorób rzadkich mogłoby nastąpić dopiero w przypadku powołania ww. dziedziny jako specjalizacji. Obecnie bowiem brak jest podstaw prawnych do uwzględnienia propozycji powołania konsultanta krajowego w tej dziedzinie.

Aktualnie wieloaspektowe działania na rzecz osób z chorobami rzadkimi realizowane są przez konsultantów krajowych z poszczególnych dziedzin medycyny, w tym przez konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii metabolicznej (funkcję tę pełni aktualnie dr hab. n. med. Jolanta Sykut-Cegielska) oraz konsultanta ds. endokrynologii dziecięcej, prof. Mieczysława Walczaka".

Wiceminister dodał też, iż obecnie Ministerstwo Zdrowia nie ma w planach wprowadzenia możliwości refundacji terapii poza granicą kraju w przypadku choroby rzadkiej, której możliwe leczenie w Polsce znacznie odbiega od światowych standardów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH