Korzystny wyrok dla aptekarza za refundację recept

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   04-11-2010, 10:55

Korzystny wyrok dla aptekarza za refundację recept Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska informuje o korzystnym wyroku dla aptekarza, który przed sądem walczył o odzyskanie refundacji za realizację recept.


Sąd Okręgowy we Wrocławiu (Sygn. akt II Ca 640/10) z 30 lipca 2010 roku, wskazuje, że sąd rejonowy I instancji bezkrytycznie przyjął za wiążący pogląd, ze podmiot prowadzący aptekę ponosi finansowe konsekwencje za wszelkie uchybienia popełnione przez lekarzy przy wystawianiu recept na zakup leków refundowanych. „Założenie to, niezwykle wygodne dla NFZ, bo przerzucające na apteki obowiązek szczegółowej kontroli recept lekarskich, nie znajduje oparcia w przepisach ustaw i aktów wykonawczych” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.
 
Odpowiedzialność lekarza
Sąd Okręgowy zauważa także, iż NFZ i sąd pierwszej instancji, wyciągają błędny wniosek z przepisu o szczegółowym wypełnianiu recepty i jej realizacji (w przypadku innych braków, których farmaceuta poprawić nie może, recepta nie może być zrealizowana, a pacjent winien zostać odesłany do lekarzy w celu jej poprawienia).
 
„Tak zresztą, dla unikniecie kłopotów (ze strony NFZ) farmaceuci często postępują w praktyce. Tymczasem sprawę należy widzieć w kontekście przepisów ustawowych i wykonawczych, określających zasady odmowy wydania pacjentowi leków na podstawie sporządzonej przez lekarza recepty lekarskiej. Jedynym przepisem ustawowym, który przewiduje możliwość odmowy możliwość odmowy wydania produktu leczniczego jest art. 96 ust. 4 Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta” – argumentuje wrocławski sąd.
 
Zdaniem sądu, „inne uchybienia (poza sprawdzeniem uprawnienia pacjenta, lekarza i merytorycznymi informacjami o leku) nie mogą pozbawiać uprawnionego świadczeniobiorcy do zakupu leku po obniżonej cenie i nie stanowią co do zasady podstawy do przeniesienia obowiązku finansowania zniżkowych leków i wyrobów medycznych przez właścicieli apteka zamiast Państwa”.
 
Problemem od dawna podnoszonym przez farmaceutów jest to, że większość sporów o refundację recept odbywa się pomiędzy NFZ a apteką, chociaż za niedociągnięcia powinien odpowiadać także lekarz.

Więcej: www.katowice.oia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH