Kosmetyk z talkiem, rak jajnika i 417 mln dolarów odszkodowania

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-08-2017, 10:35

Kosmetyk z talkiem, rak jajnika i 417 mln dolarów odszkodowania Koncern zapowiedział, że odwoła się od wyroku i powołuje się na to, że nie ma jednoznacznych badań potwierdzających, że talk w kosmetykach może powodować u kobiet raka jajnika

Kalifornijski sąd przyznał 417 mln dolarów odszkodowania 63-letniej Amerykance, która twierdzi, że zachorowała na raka jajnika z powodu używania zawierających talk kosmetyków do higieny intymnej firmy Johnson&Johnson - informuje BBC News.

Z niektórych obserwacji wynika, że talk może zwiększać ryzyko raka, ale w tych obserwacjach uczestniczyły osoby, które jedynie z pamięci określały, jak często go używały wraz z kosmetykami do higieny intymnej. Inne badania wykazały, że talk używany w środkach antykoncepcyjnych, takich jak krążki domaciczne oraz prezerwatywy, w żaden sposób nie zwiększa ryzyka raka.

Nie ma również żadnych dowodów, że ryzyko raka jajnika zwiększa się wraz ze wzrostem dawki talku w kosmetykach. W przypadku dymu tytoniowego nie ma wątpliwości, że wraz ze wzrostem liczby wypalanych papierosów większe jest ryzyko raka płuca.

Talk jest naturalnym minerałem zawierającym azbest, który jest kancerogenny - wdychany wraz powietrzem zwiększa ryzyka raka płuca. Jednak kosmetyki dla dzieci od lat 70. XX w. zwierają talk pozbawiony azbestu.

Organizacja charytatywna Ovacome twierdzi, że w najgorszym przypadku kosmetyki z talkiem mogą zwiększać ryzyko raka jajnika o jedną trzecią. Jednak organizacja podkreśla, że zagrożenie to jest tak małe, że nawet jeśli wzrośnie o jedną trzecią, to i tak nadal jest niewielkie.

Rak jajnika rzadko występuje, ale jest wyjątkowo groźnym nowotworem, głównie dlatego, że jest zwykle późno wykrywany. W Polsce w 2013 r. zachorowało na ten nowotwór 3,6 tys. kobiet, a 2,6 tys. zmarło. Śmiertelność tego raka przekracza zatem 60 proc. i jest dwukrotnie większa niż w przypadku raka piersi.

Dr hab. n. med. Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zwraca uwagę, że pierwsze odczuwane objawy raka jajnika są na ogół nietypowe. Są to wzdęcia i bóle brzucha oraz utrata apetytu, które nie są kojarzone z nowotworem. Mogą pojawić się również biegunki, zaparcia oraz powiększeni obwodu brzucha, jakby kobieta była w ciąży.

Organizacji Kwiat Kobiecości zaleca, żeby każda kobieta po 20. roku życia przynajmniej raz w roku podczas wizyty u ginekologa poddała się profilaktycznie przezpochwowemu badaniu USG lub przynajmniej USG wykonywanemu przez powłoki brzuszne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH