Kraków: Lekarze Nadziei walczą o aptekę dla ubogich

PRAWO

Autor: TVP Kraków/rynekaptek.pl   02-08-2009, 08:40

Kraków: Lekarze Nadziei walczą o aptekę dla ubogich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei będzie walczyć w obronie likwidowanej apteki darów w Krakowie. Unijne i polskie przepisy zabraniają dystrybucji darmowych leków.

Ale dla wielu chorych, których nie stać na kupowanie drogich medykamentów, likwidacja apteki będzie katastrofą, ponieważ klientami apteki darów są osoby starsze, przewlekle chore. Ludzi tych nie stać na wykupienie potrzebnych im leków - podaje TVP Kraków.

Leki dostarczała francuska firma Cyklamed, jednak Unia Europejska zaostrzyła przepisy dotyczace obrotu farmaceutykami. Teraz podmiot, który nie jest przedsiębiorstwem farmaceutycznym, nie może zbierać i rozwozić leków. Firma została zlikwidowana i dlatego darmowej aptece grozi zamknięcie.

Polskie prawo także zabrania zbiórki leków pochodzących z darów, ponieważ mogą one być przetrzymywane i przewożone w nieodpowiednich warunkach. Apteka jednak dokładnie sprawdza przychodzące do niej leki.

Leków zgromadzonych w aptece wystarczy prawdopodobnie tylko do końca roku, dlatego Stowarzyszenie Lekarze Nadziei chce się zwrócić z apelem do resortu zdrowia o zmianę przepisów i utworzenie punktu zbiórki leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH