KRDL: zdalna autoryzacja rozmyje odpowiedzialność

PRAWO

Autor: RCL, Nasz Dziennik/ rynekaptek.pl   21-11-2017, 12:44

KRDL: zdalna autoryzacja rozmyje odpowiedzialność Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozporządzenie ministra zdrowia z 16 października br. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami dopuszcza możliwość dokonywania zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych. Diagności laboratoryjni byli przeciwni temu zapisowi.

Wiele pracowni serologicznych po regulaminowych godzinach pracy pracowni zatrudnia jedynie techników, którzy co prawda wykonują analizy, ale nie mogą ich zatwierdzać. Autoryzację badań przeprowadza wtedy diagnosta, co często jest możliwe dopiero następnego dnia. Stąd pomysł Ministerstwa Zdrowia, by wprowadzić przepisy dopuszczające zdalną autoryzację wyników badań - informuje Nasz Dziennik.

W praktyce oznacza to, że diagnosta laboratoryjny, aby zatwierdzić prawidłowość wyniku badań, nie będzie musiał fizycznie przebywać w laboratorium, żeby nadzorować prawidłowość jego wykonania.

Takie rozwiązanie spotkało się ze sprzeciwem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. W opinii do projektu rozporządzenia diagności podkreślali, że zgodnie z ustawą o diagnostyce laboratoryjnej, osoba dokonująca autoryzacji wyników badań jako czynności diagnostyki obowiązana jest dokonywać jej w laboratorium.

"Autoryzacja to czynność mająca na celu zatwierdzenie, zaakceptowanie, ustalenie, iż badanie zostało wykonane zgodnie z przyjętymi procedurami, a jednocześnie jest czynnością, która przenosi na dokonującego autoryzacji odpowiedzialność za wynik badania" - ocenia KRDL.

Rada stanowczo sprzeciwiła się zdalnej autoryzacji, która "odbywać się będzie de facto bez możliwości faktycznej oceny materiału biologicznego, przebiegu procesu diagnostycznego i pociągać będzie za sobą rozmycie odpowiedzialności za ewentualny nieprawidłowy wynik badania oraz utrudni kontrolę samego procesu autoryzacji, jak i prawidłowości wyniku".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH